"Żeby wioska była wioską". Mieszkańcy trzech wsi sprzeciwiają się włączeniu ich do Sanoka

Polska
"Żeby wioska była wioską". Mieszkańcy trzech wsi sprzeciwiają się włączeniu ich do Sanoka
Polsat News
Mieszkańcy wsi protestują. Nie chcą mieszkać w Sanoku

Mieszkańcy trzech podkarpackich wsi przejechali we wtorek 800 kilometrów, by w Warszawie zaprotestować przeciwko włączeniu ich miejscowości do Sanoka. W czwartek zorganizowali ostatnią pikietę, w której przekonywali, aby pozostawić granice administracyjne ich wsi bez zmian. Pomysłodawcą przyłączenia trzech sołectw do Sanoka jest burmistrz tego miasta, Tomasz Matuszewski.

- Będziemy walczyć do końca - powiedziała jedna z mieszkanek wsi Zabłotce na Podkarpaciu. 

- Żeby wioska była wioską - dodała kolejna zabłocczanka. 

 

W czwartek w Zabłotcach odbyła się kolejna pikieta, która zgromadziła mieszkańców trzech sołectw. Manifestanci sprzeciwiali się pomysłowi włączenia trzech sołectw w obręb miasta Sanok. Burmistrz Tomasz Matuszewski zawnioskował o przyłączenie wsi Bykowce, Trepcza i Zabłotce. Dzięki temu Sanok powiększyłby się o połowę i zyskał 2,5 tys. mieszkańców.

 

WIDEO: materiał "Wydarzeń" o sprzeciwie mieszkańców wobec włączenia ich do Sanoka

 

 

Taki pomysł nie spodobał się mieszkańcom. Ich zdaniem, burmistrz miał osobiście nie przeprowadzać konsultacji. - Co to za włodarz?! Nie pokazał się tutaj we wsi, z nikim nie porozmawiał - powiedziała jedna z manifestantek. 

 

Przeciwnego zdania jest burmistrz Sanoka. - Wysłaliśmy listy do wszystkich mieszkańców sołectw i zaproponowaliśmy co chcemy robić na ich terenie - powiedział Tomasz Matuszewski. 

Przeprowadzono referendum, stworzono teledysk

- Obietnice typu, że wybudują nam kanalizację, czy powstanie jakaś droga, po prostu nas śmieszą, bo to już jest - powiedział Tadeusz Wojtas, przewodniczący rady gminy Sanok. 

 

ZOBACZ: Podkarpackie. W ramach akcji "trzeźwy poranek" zatrzymano ponad 60 pijanych kierowców

 

Na wiosnę w 9 uprawnionych miejscowościach odbyło się referendum. Ponad 95 procent mieszkańców sprzeciwiło się przyłączeniu do Sanoka. Stąd determinacja lokalnej społeczności. 

 

- Żeby nie przejęli nas na siłę - dodał Wojtas.

 

Wcześniej mieszkańcy w ramach sprzeciwu najechali traktorami Sanok. Powstał też protest song. 

 

 

Burmistrz Sanoka jest zdania, że przyłączenie sołectw do miasta nie zmieniłoby znacząco życia mieszkańców. - Te miejscowości są już tak naprawdę połączone z Sanokiem. W tych miejscowościach nie ma sklepów, nie ma życia. Życie odbywa się w centrum miasta - powiedział Matuszewski. 

 

- Absolutnie mnie nie ciągnie (do Sanoka - red.) tym bardziej, że widzę co się w tym mieście dzieje - powiedziała jedna z młodych protestujących. 

"Nasze pieniądze będą szły na jego dług"

Jak podkreślają sołeckie samorządy, w całej sprawie ważne są pieniądze. Zdaniem mieszkańców, Zabłotce są "bogatą miejscowością", a Sanok ma zadłużenie w wysokości 94 milionów złotych. - Jeżeli burmistrz jest tak zadłużony, to nasze pieniądze będą szły na jego dług - stwierdziła Elżbieta Kurzawa, sołtys wsi Bykowce.

 

Burmistrz Sanoka odpowiada, że "wszystkie samorządy są zadłużone". Jego argumentacja nie przekonała mieszkańców sołectw. 

Pikieta przed Kancelarią Premiera w Warszawie

We wtorek grupa kilkudziesięciu mieszkańców Bykowiec, Trepczy i Zabłociec protestowała przed budynkiem KPRM w Warszawie. - Skoro przedstawiciele władz państwa nie chcieli zauważyć nas i naszego problemu podczas wizyty w naszych stronach, to my pokażemy się przed ich drzwiami. Nie tylko nas zobaczą, ale też usłyszą - ogłosili protestujący na swojej stronie w mediach społecznościowych "Gmina Wiejska jest OK". 

 

 

- Jedziemy protestować właściwie ostatni raz. To jest jeszcze ostatnia szansa, że może nam się uda wywalczyć, że nie dojdzie do rozbioru naszej gminy - dodano w oświadczeniu. Jak podkreślono, troje przedstawicieli miała okazję odbyć rozmowę i przekazać dokumenty "z najbliższego otoczenia premiera Mateusza Morawieckiego". 

 

Decyzja o tym, czy trzy wsie staną się miastem, ma zapaść w piątek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

kmd/ml / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie