Obowiązkowe szczepienia urzędników w Nowym Jorku. Związek policjantów przeciwny

Świat
Obowiązkowe szczepienia urzędników w Nowym Jorku. Związek policjantów przeciwny
flickr/New York National Guard
Na zdjęciu Andrew Cuomo

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ogłosił w środę, że pracownicy administracji stanowej będą musieli się zaszczepić przeciwko Covid-19 lub przedstawiać co tydzień wyniki testów. Z zamiarem objęcia takim obowiązkiem administracji federalnej nosi się Biały Dom. Zaskoczenia nie kryje związek policjantów stanowych, który oświadczył, że rozważa kroki prawne.

W stanie Nowy Jork zarządzenie o obowiązku szczepień dla urzędników stanowych będzie obowiązywać od Święta Pracy, które przypada w tym roku 6 września.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla medyków. "Poważnie rozważamy"

 

Gubernator Cuomo poinformował też, że do szczepień zobowiązani będą pracownicy służby zdrowia pracujący z pacjentami w szpitalach publicznych.

Zachęca samorządy

Zachęcał władze lokalne w Nowym Jorku oraz kuratoria okręgów szkolnych na obszarach z wysokim wskaźnikiem zakażeń koronawirusa, by również wprowadziły taki wymóg dla swoich podwładnych.

 

ZOBACZ: Testy lub szczepienia służby zdrowia w Nowym Jorku. Preparat przyjęło 60 proc. z nich

 

Gubernator zapowiedział konsultacje i współpracę ze stanowymi związkami zawodowymi administracji publicznej w sprawie szczepień lub wymogów testowych. Niektóre z tych organizacji sygnalizowały sprzeciw wobec wymogów.

 

- Zachęcam wszystkie samorządy lokalne do tego samego. To jest rozsądne, sprawiedliwe i leży w interesie nas wszystkich – argumentował.

Policjanci przeciwni

Reprezentujący 60 tys. pracowników stanowych związek zawodowy Civil Service Employees Association ogłosił poparcie dla polityki Cuomo.

 

Podobne stanowisko zajął zrzeszający nauczycieli New York State United Teachers. Zastrzegł jednak, że testy powinny być bezpłatne i dostępne na miejscu.

 

Związek policjantów stanowych oświadczył natomiast, że został zaskoczony propozycją gubernatora. Oczekuje więcej informacji i rozważa kroki prawne, ponieważ w jego ocenie zarządzenie zmienia warunki zatrudnienia.

Również urzędnicy federalni?

Zgodnie z doniesieniami prasowymi prezydent Joe Biden ma ogłosić wymóg szczepień lub testów obejmujący pracowników federalnych. NBC podała, że prezydent ogłosi to w swym czwartkowym przemówieniu.

 

Tymczasem burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio przyrzekał w środę, że osoby które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki w ośrodkach prowadzonych przez miasto, otrzymają po 100 dolarów na karcie debetowej.

 

- Zachęty niezmiernie pomagają. Myślę, że to będzie bardzo, atrakcyjne dla nowojorczyków - ocenił burmistrz.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie