Testy lub szczepienia służby zdrowia w Nowym Jorku. Preparat przyjęło 60 proc. z nich

Świat
Testy lub szczepienia służby zdrowia w Nowym Jorku. Preparat przyjęło 60 proc. z nich
PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU
Według ABC w Nowym Jorku zaszczepiło się 60 proc. pracowników służby zdrowia.

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił w środę, że pracownicy służby zdrowia będą musieli się zaszczepić, albo przedstawić co tydzień wyniki testu na obecność koronawirusa. Dotąd zaszczepionych jest tylko 60 proc. z nich.

Zarządzenie ma wejść w życie 2 sierpnia. Obowiązywać będzie personel publicznych szpitali i klinik z sieci NYC Health + Hospitals oraz pracowników klinicznych podległych Departamentowi Zdrowia.

 

ZOBACZ: Łotwa. Szczepienia obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia i oświaty

- Do tej pory wszystko było całkowicie dobrowolne. Nie będzie już dobrowolne. Są dwie możliwości do wyboru – powiedział de Blasio telewizji ABC.

60 proc. zaszczepionych

Pytany czy w planach jest rozszerzenie przepisu na innych niezaszczepionych pracowników miejskich, burmistrz odparł, że jest to rozważane.

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia we Francji. "Oni nie chcą być zamknięci na nowo"


- Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, ale jeszcze się nie zdecydowaliśmy. Ten krok podejmujemy od razu – wyjaśnił.

Według ABC w Nowym Jorku zaszczepiło się 60 proc. pracowników służby zdrowia. Jest to wyższy odsetek niż średnia krajowa wynosząca około 50 proc.

Legalne zwolnienie z pracy?

- Jestem pewien, że (związki zawodowe) wyrażą swoje obawy, ale moim zdaniem istnieje świadomość, że sprawa jest pilna i staramy się znaleźć równowagę – dodał de Blasio.

ABC przywołała opinię adwokata ds. zatrudnienia i eksperta ds. małych firm Jona Bella, który stwierdził, że wymóg szczepień dla firm jest zgodny z prawem.

- Zarówno sektor prywatny, jak i sektor publiczny mogą wymagać testów dla osób nieszczepionych. (…) Niezaszczepieni ludzie nie są klasą chronioną” – podkreślił Bell dodając, że rozwiązanie umowy o pracę za nieprzestrzeganie przepisów jest również legalne.

Niewielki wzrost liczby zaszczepionych


Agencja AP powołując się na dane stanowe z ostatnich siedmiu dni podała, że średnia z testów na obecność Covid-19 z pozytywnym wynikiem sięga dziennie ponad 1000. 25 czerwca było ich tylko 306.

Obecnie w całym stanie Nowy Jork zaszczepionych jest ok. 56 proc. mieszkańców.

 

Stanowi to niewielki wzrost w zestawieniu z 54,5 proc. z dnia 4 lipca.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie