Wirusolog: Unia Europejska musi zaszczepić więcej niż 70 proc. dorosłych, by powstrzymać COVID-19

Świat
Wirusolog: Unia Europejska musi zaszczepić więcej niż 70 proc. dorosłych, by powstrzymać COVID-19
PAP/Grzegorz Michałowski
Wirusolog wskazał, że "70 proc. dorosłych (w UE) jest zaszczepione co najmniej jedną dawką, co oznacza, że pozostałe 30 proc. nie jest zaszczepione w ogóle"

Ze względu na nowe, bardziej zakaźne warianty koronawirusa trzeba w pełni zaszczepić więcej niż zakładany obecnie poziom 70 proc. dorosłej populacji UE, by zatrzymać rozprzestrzenianie się tego patogenu - ocenia belgijski wirusolog Marc Van Ranst, cytowany przez Euronews.

- Przeciwko pierwotnemu wariantowi, który został wykryty w Wuhanie, wyszczepienie na poziomie 70 proc. pewnie by wystarczyło. Jednak przy wysoce zakaźnym wariancie brytyjskim (Alfa) czy indyjskim (Delta) poziom wyszczepienia będzie musiał być wyższy - podkreślił Ranst, wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim i doradca rządu belgijskiego w zakresie ochrony zdrowia od początku pandemii COVID-19.

 

ZOBACZ: W środę, 28 lipca, trzecie tygodniowe losowanie nagród w loterii szczepionkowej

 

Euronews przypomina, że dzień wcześniej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że 70 proc. dorosłych mieszkańców UE otrzymało dotąd co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Prawdopodobnym powodem zachorowań są turyści

Ranst wskazał tymczasem, że "rezerwuarem dla wirusa jest nie tylko dorosła populacja, lecz również dzieci, które w dużej mierze są jeszcze niezaszczepione". Wirusolog wskazał, że "70 proc. dorosłych (w UE) jest zaszczepione co najmniej jedną dawką, co oznacza, że pozostałe 30 proc. nie jest zaszczepione w ogóle".

 

Zdaniem eksperta prawdopodobnym powodem wzrostu zachorowań na COVID-19 w UE są turyści i przedwczesne jego zdaniem znoszenie restrykcji w nastawionych na turystykę krajach.

 

"Pandemia się jeszcze nie skończyła. Dopóki to się nie stanie, roztropne będzie zachowanie minimum ostrożności" - konkludował Ranst, wskazując na zachowywanie dystansu społecznego i noszenie maseczek.

Szefowa KE: osiągnęliśmy nasz cel

Osiągnęliśmy nasz cel w strategii szczepień, jakim było zaaplikowanie co najmniej jednej dawki 70 proc. dorosłej populacji UE w lipcu - oświadczyła we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

ZOBACZ: Szczepienie w Europie. Szefowa KE: osiągnęliśmy nasz cel

 

57 proc. dorosłych otrzymało już pełną ochronę w postaci dwóch dawek - oświadczyła.

Szefowa KE zwróciła uwagę, że liczby te "plasują Europę w światowej czołówce" i zaapelowała jednocześnie o "kontynuowanie wysiłków".

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie