Ok. 240 mln osób na świecie jest zakażonych HBV, a blisko 700 tys. rocznie umiera z powodu powikłań

Świat
Ok. 240 mln osób na świecie jest zakażonych HBV, a blisko 700 tys. rocznie umiera z powodu powikłań
Flickr/Marco Verch/zdjęcie ilustracyjne
28 lipca Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby

Szacuje się, że na świecie około 240 mln osób jest przewlekle zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV), a blisko 700 tys. rocznie umiera z powodu powikłań - wynika z danych opublikowanych w środę przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.

28 lipca jest Światowym Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby. Jest to choroba, która charakteryzuje się zmianami martwiczo-zapalnymi w wątrobie, najczęściej wywołana przez wirusy typu A (HAV), B (HBV), C (HCV).

 

W Polsce, spośród wirusów uszkadzających wątrobę najczęściej występują zakażenia wirusami HBV i HCV. Natomiast aż 90 proc. Polaków nigdy nie wykonało badań diagnostycznych w kierunku Wirusowemu Zapaleniu Wątroby - poinformowało NFZ i MZ.

Ponad milion ofiar rocznie

Co roku na świecie odnotowuje się 1,4 mln zgonów spowodowanych następstwami przewlekłych zakażeń wirusami wywołującymi WZW typu B i C.

 

Objawem zakażenia HBV jest zażółcenie skóry i białkówek oczu, osłabienie, ciemny kolor moczu, zaburzenia przewodu pokarmowego oraz brak apetytu. Zakażenie wirusem HCV u około 80 proc. osób przebiega bezobjawowo. Mogą jednak pojawiać się takie objawy jak zmęczenie, utrata apetytu, odbarwione stolce lub zażółcenie białek oczu. W obu przypadkach objawy te pojawiają się do 6 mies. od zakażenia.

 

ZOBACZ: Pabianice: tragedia przed sklepem. Zastrzelono 44-latka

 

Wirusy HBV i HCV mogą przenosić się poprzez m.in. skażony sprzęt medyczny, kontakty seksualne, w których może dojść do kontaktu z krwią, robienie tatuażu lub w trakcie zabiegów kosmetycznych, zakażonego członka rodziny w jednym gospodarstwie domowym oraz z matki na dziecko w trakcie porodu. Wirus HAV przenoszony jest drogą pokarmową i powoduje zwykle ostre zapalenie wątroby.

 

Podstawą w rozpoznaniu WZW typu A jest wykrycie w surowicy chorego przeciwciał anty HAV w klasie IgM. Możliwe jest wykonanie badań całkowitych przeciwciał anty – HAV, w którym oznaczone są przeciwciała klasy IgM i IgG.

Higiena najważniejsza

Badaniem wykrywającym zakażenie WZW typu B jest obecność we krwi antygenu HBs, gdzie dodatni wynik oznacza zakażenie HBV. Badanie to jest refundowane przez NFZ, a skierowanie może wystawić lekarz POZ.

 

Podstawowym badaniem do wykrycia WZW typu C jest test na obecność przeciwciał anty-HCV. Jeśli wynik testu jest dodatni to pacjent jest kierowany do Poradni Chorób Zakaźnych celem wykonania dodatkowego specjalistycznego badania z krwi.

 

ZOBACZ: Włochy. Studentka otrzymała sześć dawek szczepionki. Władze nie chcą wydać zaświadczenia

 

Najbardziej skuteczną metodą profilaktyki WZW jest przestrzeganie zasad higieny (częste mycie rąk), poprawa warunków sanitarnych oraz szczepienia ochronne.

 

Szczepienia przeciwko HBV są aktualnie najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniu. W latach 90-tych został wprowadzony obowiązek wykonywania tych szczepień. Istnieją również skuteczne szczepionki przeciwko WZW typu A. Natomiast przeciwko HCV nie ma szczepionki - są za to leki skuteczne w 98-99 proc

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie