Naukowcy: stracone dni szkolne wpływają na długość życia uczniów

Polska
Naukowcy: stracone dni szkolne wpływają na długość życia uczniów
Polsat News
Zamknięcie szkół w pandemii szkodzi dzieciom

- 50 straconych dni szkolnych wiąże się ze skróceniem długości życia populacji dzieci zamkniętych teraz w domach - powiedział w "Nowym Dniu z Polsat News" prof. Paweł Januszewicz, ekspert medyczny Fundacji Polsat, który analizował dane Jama Network na temat wpływu pandemii na zdrowie.

Statystyki podane przez tygodnik Jama Networks, wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne wskazują, że pandemia ma negatywny wpływ na zdrowie i życie uczniów. 

 

- Dane mówią wprost, że dzieci w czasie ostatniego roku szkolnego straciły średnio około 50 dni. To ma negatywne konsekwencje nie tylko na psychikę, otyłość czy wzrost zaburzeń lękowych. Przede wszystkim zaburzona została naturalna edukacja - mówił prof. Januszewicz. 

 

ZOBACZ: Polska szkoła tonie pod drugą falą pandemii

 

Jak tłumaczył wirtualne nauczanie wiąże się ze spadkiem podstawowych umiejętności szkolnych. Według danych przekazanych przez JAMA Networks nawet 20 proc. amerykańskich uczniów będzie powtarzało rok albo zostanie usunięte ze szkoły ze względu na słabe wyniki w nauce.

 

WIDEO: "Stracone dni szkolne wpływają na długość ich życia". Prof. Paweł Januszkiewicz w Polsat News

  

Krótsze życie przez naukę zdalną

 

- 50 straconych dni szkolnych wiąże się ze skróceniem długości życia dzieci - przekazał prof. Januszewicz. Powołał się na ustalenia naukowców, według których dzieci uczące się w trybie zdalnym nie mają takich postępów jak w normalnych warunkach, a brak wiedzy może odbić się na problemach ze znalezieniem dobrej pracy w przyszłości.

 

Matematyczne wyliczenia wskazują, że skutki pandemii, w tym zamknięcie szkół, może skrócić życie populacji niespełna o pół roku. Powrót dzieci i młodzieży do tradycyjnej nauki jest zdaniem profesora priorytetem. 

 

- To, że dzieci gorzej się uczą wiąże się z tym, że w przyszłości będą miały gorszą pracę albo po prostu nie będą jej miały. Przez gorszą pracę będą miały mniej pieniędzy i nie będą dbały o własne zdrowie. To jest efekt bardzo długofalowy, ale te badania są ważne, bo pokazują że otwarcie szkół jest priorytetem. Dzięki temu ludzie w przyszłości będą mieli szanse normalnie funkcjonować i nie pogrążą się w biedzie oraz wielochorobowości - podsumował prof. Januszewicz. 

dsk/ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie