"Sen zakłócić mogą burze". Synoptyk ostrzega przed wtorkową nocą

Polska
"Sen zakłócić mogą burze". Synoptyk ostrzega przed wtorkową nocą
Loonie Loveloonies / Pexels
W nocy wystąpić mogą burze

Przed nami kolejna ciepła noc, ale z burzami, szczególnie we wschodniej części kraju – powiedział we wtorek synoptyk IMGW Jakub Gawron.

W nocy z wtorku na środę, szczególnie w jej pierwszej części, sen zakłócić mogą burze, głównie we wschodnim regionie kraju. Będzie to kontynuacja tych zjawisk meteorologicznych z wtorkowego popołudnia. - Opady już troszkę osłabną, do ok. 20 mm, porywy wiatru wciąż silne - do 80 km/h, a miejscami w trakcie burz może także pojawiać się grad – powiedział Gawron. IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw zachodniopomorskiego i pomorskiego, Polski środkowej, wschodniej oraz regionów południowo wschodnich.

Ostrzeżenia przed upałami

Na tym obszarze prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Natomiast ostrzeżenia drugiego stopnia wydano przed upałami wydano dla południowo-wschodnich powiatów woj. mazowieckiego, Lubelszczyzny i części Podkarpacia.

 

ZOBACZ: Badanie: rekordowe upały będą występowały nawet siedem razy częściej

 

Na pozostałym obszarze kraju - przelotne opady deszczu, może także zagrzmieć, jednak będą to jedynie niewielkie burze. W drugiej połowie nocy pojawią się mgły, a widoczność spadnie do 300 m.

 

"Czeka nas kolejna ciepła noc" – zapowiedział synoptyk. Temperatura minimalna w nocy będzie między 16 st. C na północnym zachodzie do 20 na południowym wschodzie. W obszarach podgórskich nieco chłodniej – ok. 14 st. C.

Zachmurzenie małe i umiarkowane

W środę rano początkowo zachmurzenie będzie małe i umiarkowane. "Później, w ciągu dnia, będzie miejscami wzrastać do dużego, a wraz ze wzrostem zachmurzenia pojawią się przelotne opady deszczu i burze" - dodał. "Jutrzejsze burze mogą być znów gwałtowne" - zaznaczył.

 

IMGW ostrzegł również (ostrzeżenie drugiego stopnia) przed upałami kilku powiatach małopolskich, w tym w nowosądeckim. Na tych terenach temperatury maksymalna w dzień od 29 do 32 stopni Celsjusza.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie