60 tys. za niemowlę. Ukraińskie służby rozbiły grupę sprzedającą dzieci

Świat
60 tys. za niemowlę. Ukraińskie służby rozbiły grupę sprzedającą dzieci
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Oprócz tego - jak pisze SBU - w ramach ekspertyz udokumentowano fakt nieodpowiedniego wykonywania obowiązków przez pracowników medycznych, co doprowadziło do śmierci niemowląt

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała we wtorek o wykryciu grupy przestępczej sprzedającej niemowlęta za granicę za 60 tys. dolarów.

SBU w obwodzie charkowskim wykryła międzyregionalną grupę przestępczą na czele z lekarzami leczącymi niepłodność z Kijowa. Członkowie grupy utworzyli schemat "dostarczania" cudzoziemcom niemowląt rzekomo w ramach programów macierzyństwa zastępczego - czytamy w komunikacie SBU.

 

"Własne" dziecko z pełnym pakietem podrobionych oficjalnych dokumentów kosztowało "zamawiającego" 60 tys. dolarów.

Zorganizowany proceder 

Według danych SBU grupę przestępczą tworzyli mieszkańcy obwodów kijowskiego i charkowskiego, w tym kierownictwo jednego ze stołecznych centrum medycyny reprodukcyjnej.

 

ZOBACZ: Zaginęła matka z 7 tygodniowym niemowlęciem. Policja prosi o pomoc

 

Grupa pomagała cudzoziemcom zawrzeć fikcyjny ślub z obywatelkami Ukrainy. Następnie "swoi" lekarze oficjalnie wystawiali zaświadczenie o "bezpłodności" małżonki. Jest to podstawa do oficjalnego zastosowania technik wspomaganego rozrodu - pisze SBU.

 

Następny krok to poszukiwanie kandydatki na surogatkę. Po urodzeniu przez nią dziecka fikcyjny ślub rozwiązywano, a cudzoziemiec formalnie otrzymywał prawo do wywiezienia niemowlęcia za granicę.

Przypadki śmierci niemowląt

Oprócz tego - jak pisze SBU - w ramach ekspertyz udokumentowano fakt nieodpowiedniego wykonywania obowiązków przez pracowników medycznych, co doprowadziło do śmierci niemowląt.

 

W ramach śledztwa przeprowadzono przeszukania w centrum medycyny reprodukcyjnej i w miejscach zamieszkania uczestników grupy przestępczej. Skonfiskowano telefony komórkowe i sprzęt komputerowy z dowodami działalności przestępczej oraz dowody w postaci dokumentów.

 

Członków grupy poinformowano o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z artykułów kodeksu karnego dotyczących nieodpowiedniego wykonywania obowiązków przez personel medyczny i świadome wydanie fałszywych dokumentów, składanie nieprawdziwych informacji. Trwają śledcze działania w celu ustalenia ich udziału w handlu ludźmi.

laf/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie