USA. Tysiące strażaków walczy z olbrzymim pożarem w Kalifornii. "To jest przerażające"

Świat
USA. Tysiące strażaków walczy z olbrzymim pożarem w Kalifornii. "To jest przerażające"
PAP/EPA/U.S. FOREST SERVICE / HANDOUT
Pożary płonące w północnej Kalifornii skłoniły gubernatora Gavina Newsoma do ogłoszenia w piątek stanu wyjątkowego w czterech hrabstwach.

Od 12 dni trwa walka z ogromnym pożarem w Kalifornii, nazwanym Dixie. Ogień objął obszar wielkości ponad 77 140 hektarów i niszczy budynki, zagrażając wielu innym. W jego ugaszenie zaangażowanych jest ponad 5 tysięcy strażaków i przedstawicieli innych służb.

Kalifornijski Departament Leśnictwa i Ochrony Przeciwpożarowej (CAL FIRE) podkreślił, że w niedzielę rano Dixie, który rozgorzał 14 lipca, zniszczył 16 budynków mieszkalnych, komercyjnych i innych. W hrabstwach Butte i Plumas zagrożonych jest 10 700 konstrukcji.

 

ZOBACZ: Włochy. Ogromne pożary na Sardynii. Setki ewakuowanych

 

CNN, powołując się na przedstawicieli lokalnych władz, podaje, że niska wilgotność i ograniczony dostęp do odległych, stromych terenów utrudniały strażakom pracę.

 

 

Zespół ds. oceny szkód ma zbadać zakres zniszczeń, gdy warunki będą bezpieczniejsze. W niedzielę uznano je za "ekstremalne".

 

 

- To jest przerażające. Nigdy przez coś takiego nie przeszłam – powiedziała CNN zmuszona do ewakuacji mieszkanka Quincy, Cindy Pierson.

Stan wyjątkowy

Pożary płonące w północnej Kalifornii skłoniły gubernatora Gavina Newsoma do ogłoszenia w piątek stanu wyjątkowego w czterech hrabstwach: Alpine, Lassen, Plumas i Butte. To ostatnie było w roku 2018 miejscem najbardziej śmiercionośnego i niszczycielskiego pożaru w historii Kalifornii.

 

ZOBACZ: USA. Pożar wielkości Los Angeles. Zagraża tysiącom ludzi w Oregonie

 

Według danych Krajowego Centrum Pożarnictwa (NIFC), Dixie jest tylko jednym z 86 dużych pożarów w całym kraju, rozszalałych na obszarze wielkości 566 560 hektarów. Dużo z nich płonie na Zachodzie Stanów Zjednoczonych.

 

 

W niedzielę władze ogłosiły, że biura szeryfa z hrabstw Alpine i El Dorado zaczną eskortować ewakuowanych mieszkańców na tereny objęte ogniem, aby mogli w zależności od bezpieczeństwa odzyskać zwierzęta domowe i ważne dokumenty.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie