USA: Jeff Bezos i Richard Branson nie są jeszcze astronautami. Zmieniono przepisy w dzień lotu

Technologie
USA: Jeff Bezos i Richard Branson nie są jeszcze astronautami. Zmieniono przepisy w dzień lotu
PAP/EPA/BLUE ORIGIN / HANDOUT
Screen z materiału wideo Blue Origin przedstawiający (od lewej do prawej) Olivera Daemena, Marka Bezosa, Jeffa Bezosa, Wally Funk i Ariane Cornell podczas konferencji prasowej po tym, jak Blue Origin New Shepard wyruszył w kosmos

W dobie lotów w kosmos Jeffreya Bezosa i Richarda Bransona Stany Zjednoczone zaostrzyły przepisy. Od teraz miliarderzy nie mogą nazywać się "astronautami", bo Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zmieniła definicję przyznawania tego tytułu.

Nowe przepisy Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) stwierdzają, że astronauci muszą być częścią załogi lotniczej i wnosić wkład w bezpieczeństwo lotów kosmicznych. Oznacza to, że Jeff Bezos i Richard Branson mogą jeszcze nie być astronautami w oczach rządu USA.

 

ZOBACZ: Pierwszy kosmiczny lot turystyczny. Na pokładzie VSS Unity miliarder Richard Branson

 

To pierwsze zmiany od czasu rozpoczęcia programu skrzydeł (Commercial Astronaut Wings) FAA w 2004 roku.

 

Aktualizacje przepisów dotyczących otrzymywania skrzydełek astronauty zostały ogłoszone tego samego dnia, w którym Jeffrey Bezos z firmy Amazon poleciał rakietą Blue Origin na skraj kosmosu.

Zmiana zasad

Dotychczas, aby zakwalifikować się jako komercyjni astronauci, kosmonauci musieli znaleźć się co najmniej 50 mil (80 km) nad powierzchnią Ziemi, co osiągnęli zarówno Bezos, jak i Branson.

 

ZOBACZ: USA. Rakieta New Shepard z Jeffem Bezosem poleciała w kosmos. Drugi lot turystyczny w historii

 

Pomijając wysokość, agencja uznała, że potencjalni astronauci muszą podczas lotu zademonstrować "działania, które są niezbędne dla bezpieczeństwa publicznego lub przyczyniły się do bezpieczeństwa lotów kosmicznych".

System przyznawania tytułu jest teraz bardziej zgodny

W świetle komercyjnego lotu w kosmos ani Bezos, ani jego załoga nie spełnili tych kryteriów, gdyż tylko przez kilka minut unosili się w przestrzeni w zerowej grawitacji i wrócili na ziemię, poza tym, statek New Shepard był całkowicie autonomiczny, więc nikt nie odpowiadał za pilotowanie go.

 

ZOBACZ: Zobacz, jak Bezos i ekipa latają po kapsule w stanie nieważkości [WIDEO]

 

W oświadczeniu FAA stwierdziła, że ​​"zmiany te sprawiły, że system przyznawania skrzydełek jest bardziej zgodny z jego rolą w ochronie bezpieczeństwa publicznego podczas komercyjnych lotów kosmicznych".

Iskierka nadziei dla kosmonautów

Ci, którzy chcą mieć skrzydełka astronauty, muszą być również do nich nominowani. Rzecznik FAA powiedział CNN, że obecnie nie przegląda żadnych zgłoszeń. Istnieją także dwa inne sposoby na zdobycie skrzydeł astronautów w USA - przez wojsko lub NASA.

 

FAA poinformowała, że mogą przyznać także nagrody honorowe na podstawie zasług, więc pozostaje jeszcze nadzieja dla sir Richarda, pana Bezosa i wszelkich przyszłych kosmonautów, którzy mają nadzieję, zostać uznanymi za astronautów.

 

Skrzydełka astronauty zostały po raz pierwszy przyznane astronautom Alanowi Shepardowi Jr i Virgilowi ​​Grissomowi na początku lat 60. za udział w programie Mercury Seven.

aml/zdr/polsatnews.pl/BBC
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie