Ukraina. Siedmiu żołnierzy rannych w ostrzale w Donbasie

Świat
Ukraina. Siedmiu żołnierzy rannych w ostrzale w Donbasie
Flickr/Ministry of Defense of Ukraine
Ukraińskie wojsko w Donbasie

Siedmiu ukraińskich żołnierzy zostało rannych w poniedziałek w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły przeciwnika po raz kolejny złamały zawieszenie broni, przeprowadzając ostrzał ukraińskich pozycji z ciężkiego artyleryjskiego uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - stwierdził sztab.

 

Wskutek ostrzału czterech wojskowych zostało rannych odłamkami, a trzech doznało innych bojowych obrażeń - sprecyzowano. Żołnierze otrzymali na miejscu pierwszą pomoc medyczną i zostali przetransportowani do szpitala. Stan jednego z nich jest oceniany jako ciężki.

 

Ukraińskie siły otworzyły ogień w odpowiedzi na ostrzały "rosyjsko-okupacyjnych wojsk" - napisał sztab.

 

Wcześniej w poniedziałek sztab poinformował, że minionej doby separatyści 11 razy naruszali zawieszenie broni, wykorzystując m.in. zabronione przez porozumienia mińskie uzbrojenie. We wrogich ostrzałach poszkodowanych zostało dwóch ukraińskich żołnierzy.

 

Latem 2020 roku negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami. Obowiązujący od 27 lipca 2020 roku rozejm jest jednak łamany.

 

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły - jak się ocenia - ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie