Holandia. Rosjanom, którzy przekazali informacje o zestrzelonym samolocie MH17, grozi wydalenie

Świat
Holandia. Rosjanom, którzy przekazali informacje o zestrzelonym samolocie MH17, grozi wydalenie
Wikimedia/Alan Wilson
Informowali o zestrzelonym samolocie w Donbasie. Grozi im wydalenie

Holenderskie służby imigracyjne (IND) odrzuciły wniosek o azyl rosyjskiej pary, która miała dostarczyć prokuraturze poufne informacje o zestrzelonym w 2014 r. samolocie malezyjskich linii lotniczych MH17. Eksperci wywiadu krytykują tę decyzję.

Para Rosjan uciekła do Holandii dwa lata po zestrzeleniu nad Ukrainą przez prorosyjskich separatystów samolotu Malaysia Airlines. Jak informuje w sobotnim wydaniu dziennik "De Volkskrant" dwa lata wcześniej przypadkowo otrzymali informacje o osobach, które miały być zamieszane w zestrzelenie samolotu MH17.

 

ZOBACZ: Rosja. Policjant walczył z korupcją. W domu miał złote toalety za... łapówki

 

Według gazety para nie poinformowała holenderskich służb o swojej wiedzy od razu po przybyciu do Niderlandów. "Uczynili to dopiero po odrzuceniu pierwszego wniosku azylowego w 2018 roku" - czytamy w artykule.

 

Choć informacje, jakie Rosjanie przekazali prokuraturze mogą być prawdziwe, co potwierdził dziennikowi prokurator Joris Beliën, to służby imigracyjne odrzuciły ich wniosek o azyl.

Problem z wiarygodnością

Historia jest traktowana przez IND jako niewiarygodna przede wszystkim dlatego, że para nie podzieliła się informacjami od razu po przybyciu do Holandii.

 

"Akta azylu wskazują, że po wydaleniu do Rosji para byłaby »poważnie zagrożona i maltretowana« przez rosyjską służbę bezpieczeństwa FSB" – napisał z kolei "De Volkskrant".

 

ZOBACZ: Ukraina. Prokuratura: 15 podejrzanych i 170 poszkodowanych w sprawie katowni w Doniecku

 

Anonimowi pracownicy holenderskich służby (AIVD) przyznają w rozmowie z dziennikiem, że nie rozumieją decyzji IND. "Doskonale znamy metody działania FSB i wiemy, co może spotkać tych Rosjan po wydaleniu" – cytuje pracownika AIVD gazeta.

 

IND i prokuratura odmówiły komentarza. Dziennik informuje, że Rosjanie przebywają obecnie w Niderlandach nielegalnie.

wys/pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie