12-latek z Polski mistrzem świata. Jest najmłodszy w historii

Polska
12-latek z Polski mistrzem świata. Jest najmłodszy w historii
Polsat News

Ma 12 lat i nie ma sobie równych. Józef Krasowski, nastolatek z Warszawy, właśnie został mistrzem świata i ze złotym medalem wrócił z międzynarodowych zawodów żeglarskich na Sardynii. To sukces okupiony nie tylko niezliczonymi treningami, ale i wyrzeczeniami rodziców.

12-latek to najmłodszy mistrz świata w dziejach polskiego sportu. Ze złotym medalem z międzynarodowych regat w Calasetcie na Sardynii w klasie O'pen Skiff do lat 13 wrócił Józef Krasowski.

 

- Naprawdę było ciężko, walka od samego początku, aż do samego końca. Jestem bardzo szczęśliwy, byłem tak szczęśliwy, że nie umiem tego opisać - mówił młody mistrz. Młody Polak na co dzień trenuje w Sail&Ski Klub Warszawa. 

Żeglarz z Warszawy

Józef pokonał drugiego w klasyfikacji Włocha dużą liczbą punktów. Osiągnął sukces wbrew przeciwnościom losu. 

 

- Mazowsze, mówiąc najdelikatniej, nie jest potęgą ani morską, ani nawet wód śródlądowych. Czy to jest jakiś kłopot, jeśli się wychowuje młodego żeglarza, młodego mistrza? - pytał mamę Józefa, Magdalenę Krasowską, reporter "Wydarzeń". - By zacząć na pewno nie, dla chcącego nic trudnego - odpowiedziała.

Młody talent

Lato Józkowi Krasowskiemu wypełniają wyjazdy na regaty, a zimę treningi, również na południu Europy, co jest wyzwaniem finansowym, a w dobie pandemii również organizacyjnym.

 

- To wszystko, na co mogę sobie pozwolić, przekazuję synowi i naprawdę daje mi to ogromną radość i szczęście - dodawała mama mistrza. 

 

WIDEO: 12-latek z Polski mistrzem świata. To najmłodszy mistrz w w historii polskiego sportu

 

Analogicznie choćby do naszych gwiazd tenisa, ciężar prowadzenia ich na sportowy szczyt spada na barki rodziców. Ale warto, bo dzięki temu rośnie żeglarski talent.

 

ZOBACZ: Tokio 2020. Iga Świątek odpadła w drugiej rundzie turnieju tenisistek

 

- Mistrzostwo świata jest niepodważalne. O'pen Skiff to jest klasa międzynarodowa, czyli jakby o oczko niżej w hierarchii od klas olimpijskich - wyjaśnił Sebastian Zarzeczański-Różański, trener 12-latka.

 

Zaznaczył, że "patrząc jak inni wielcy mistrzowie zaczynali, sukcesy nie zawsze przychodziły tak szybko, a mimo to stawali się tymi mistrzami. Więc tym bardziej cieszy, że człowiek w tak młodym wieku już może się pochwalić takimi osiągnięciami".

 

Nie jest to jednak wyjątek, ponieważ na tych samych mistrzostwach Polka, Daria Pedowska, wywalczyła brąz. 

laf/zdr/Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie