Prognozy na sierpień. "To czas kiedy możemy spodziewać się dużej liczby zakażeń"
Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych koronawirusem - mówił w niedzielę w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak. "Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym to zaszczepienie" - dodał.
Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w piątek, że wariant Delta wypiera inne mutacje koronawirusa. Podał, że scenariusze dotyczące przebiegu czwartej fali pandemii w Polsce mówią o zakażeniach na poziomie tysiąca dziennie w wersji najlepszej oraz o 10-15 tys. nowych zakażeń w najgorszym przypadku.
Szef MZ przekonywał, że jeszcze wszystko jest w naszych rękach. - To nie jest prognoza, która jest zadana i będzie się realizować, tylko wszystko zależy od tego, jaki będzie poziom wyszczepienia – podkreślał minister.
Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, prof. Grzegorz Gielerak, komentując w niedzielę w Polskim Radiu 24 sytuację epidemiczną, podkreślał ogromną wagę szczepień.
Co w sierpniu?
- Druga połowa sierpnia to moment, kiedy możemy spodziewać się dużej, żeby nie powiedzieć bardzo dużej, liczby osób zakażonych - stwierdził.
Przywołując przykłady z innych krajów, w tym m.in. Wlk. Brytanii, podkreślał, że widać, jak bardzo skuteczne są szczepienia i jak zmieniają rzeczywistość pandemii.
ZOBACZ: Restrykcje dla niezaszczepionych. Gdzie obowiązują?
Profesor zwracał również uwagę, że powszechny program szczepień powoduje zniesienie zależności między zakaźnością koronawirusa a liczbą hospitalizacji i zgonów.
- Owszem, szczepionka chroni nas, ale osoby zaszczepione są też w mniejszym stopniu, o ile w ogóle, transmiterami zakażenia. Zatem chronią one również podatne osoby ze swojego otoczenia - wyjaśniał.
Groźny wariant Delta
Zaznaczał, że wirus kieruje się bezwzględną logiką zapewnienia sobie przetrwania i atakuje osoby podatne. - Jedyny dziś skuteczny sposób, by stać się niepodatnym, to zaszczepienie, do którego gorąco namawiam - apelował prof. Gielerak.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wydały w piątek komunikat, w którym ostrzegają, że rośnie liczba zakażeń wariantem Delta koronawirusa. Przeważa on już w 19 krajach Europy. Obie organizacje zalecają przyspieszenie szczepień.
Zgodnie z danymi podanymi w niedzielę na stronach rządowych, w Polsce wykonano dotąd ponad 33 mln 739 tys. szczepień przeciw COVID-19.
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 16 mln 960 tys. osób.