Restrykcje dla niezaszczepionych. Gdzie obowiązują?

Świat
Restrykcje dla niezaszczepionych. Gdzie obowiązują?
PAP/EPA/ADI WEDA
Tylko dla zaszczepionych. Gdzie ograniczenia dla niezaszczepionych?

Coraz więcej unijnych państw decyduje się na wprowadzanie restrykcji dla osób niezaszczepionych. Takie zasady obowiązują już we Francji, podobne zostaną wprowadzone we Włoszech na początku sierpnia. Rządy innych państw informują, że takie kroki są rozważane.

Tempo szczepień w Europie od kilku tygodni spada. Kampanie i polityka zachęcania do szczepień w wielu krajach przestała przynosić zakładane skutki. By przekonać obywateli do szczepień i jednocześnie ustrzec gospodarkę przed kolejnym lockdownem wywołanym szybko rozprzestrzeniającym się wariantem Delta, wprowadzane są restrykcje dla osób niezaszczepionych. Gdzie zaszczepionym wolno więcej? 

Francja 

Emmanuel Macron zdecydował, że od końca lipca osoby niezaszczepione nie wejdą do teatrów, kin, muzeów, restauracji, barów, większych sklepów i centrów handlowych. 

 

Decyzją rządu, te obiekty pozostaną dostępne dla osób posiadających UCC, czyli Unijny Certyfikat Covidowy. Osoby nie posiadające tego dokumentu, nie mogą np. zjeść w restauracji, czy iść do kina.

 

ZOBACZ: Francja. Na zakupy tylko z certyfikatem; obowiązkowe szczepienia dla medyków

 

Zgodnie z przewidywaniami, decyzja rządu spowodowała lawinowe wręcz zainteresowanie szczepieniem. W dzień po ogłoszeniu obostrzeń, na pierwszą dawkę zarejestrowało się prawie milion Francuzów. 

Grecja 

Premier Grecji Kiriakos Mitsotakis, już na początku lipca zapowiedział, że "nie zamknie gospodarki kolejny raz, tylko po to, by chronić niezaszczepioną mniejszość".

 

Obecnie w Grecji, popularnej turystycznej destynacji, osoby bez UCC, nie mogą wejść do restauracji, barów, kin i teatrów. Bez certyfikatu niemożliwe jest także wejście do nocnego klubu, czy dyskoteki. 

 

ZOBACZ: Grecja nie zamknie gospodarki, by chronić niezaszczepionych

 

Co ciekawe, osoby bez szczepienia nie mogą wejść na pokład promu czy samolotu na trasach krajowych.

Włochy

Nowe restrykcje dotykające osoby niezaszczepione wejdą w życie od 6 sierpnia. Włoski premier, Mario Draghi, zapowiedział, że już jedna dawka preparatu pozwoli Włochom na wejście do teatrów, muzeów, kin, restauracji i barów. Dla osób bez certyfikatów, te obiekty pozostaną niedostępne. 

 

We Włoszech UCC otworzy także drzwi do siłowni, parków rozrywki, na targi i zjazdy, a także na baseny i obiekty sportowe. 

Irlandia 

Decyzją rządu, od poniedziałku 26 lipca do obiektów gastronomicznych wejść mogą tylko osoby w pełni zaszczepione. Dla pozostałych nie będą dostępne. To jedyne ograniczenie przyjęte w Irlandii. podobnie jest w Portugalii, która ogranicza niezaszczepionym wejście do restauracji i barów. 

Austria

Certyfikat w Austrii pozwala na korzystanie z wszystkich obiektów użyteczności publicznej, czyli restauracji, hoteli, kin, teatrów a także np. salonów fryzjerskich.

Czechy 

Władze Czech zdecydowały się na prowadzenie ograniczeń dla osób bez UCC. Wstęp do restauracji, barów, galerii handlowych i muzeów jest możliwy tylko dla osób ze szczepieniem. 

 

Jednakowoż, ani obsługa tych obiektów, ani ich pracownicy nie mają prawa weryfikacji czy klienci posiadają UCC. Mogą to robić tylko służby, np policja.

 

ZOBACZ: Przywileje dla zaszczepionych. Słowacki parlament zagłosował

 

Podobne, mniej lub bardziej dotkliwe dla niezaszczepionych zasady wprowadza lub zapowiedziało, że to zrobi coraz więcej państw.

 

Obowiązują one także w Wielkiej Brytanii, Rosji, Izraelu czy na Malcie.

 

Polskie władze na razie wykluczają możliwość zakazów dla niezaszczepionych, ale jak przyznał w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski, "wszystkie unijne rozwiązania są analizowane".

 

Temat ten poruszyli goście "Śniadania Rymanowskiego w Polsat News i Interii". 

laf/msl/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie