Wielka Brytania walczy z "pingdemią". Obowiązkowe codzienne testy nawet dla zaszczepionych

Świat
Wielka Brytania walczy z "pingdemią". Obowiązkowe codzienne testy nawet dla zaszczepionych
PAP/EPA/ANDY RAIN
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba zakażeń

Brytyjski rząd znacząco rozszerzył w sobotę listę kluczowych pracowników, którzy w przypadku kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie będą musieli odbywać kwarantanny, wykonując w zamian codzienne testy.

Systemem codziennych testów objęci zostaną funkcjonariusze policji i straży granicznej, członkowie straży pożarnej i służb ratunkowych oraz pracownicy transportu i spedycji - niezależnie od tego, czy są oni zaszczepieni, czy też nie. Już w czwartek wieczorem poinformowano, że testy zamiast kwarantanny będzie mogło wykonywać ok. 10 tys. osób z sektora produkcji i dystrybucji żywności, głównie pracujący przy produkcji i przetwarzaniu żywności oraz w magazynach żywności.

 

ZOBACZ: Ministerstwo zdrowia planuje mieszać szczepionki. Czy to bezpieczne?

 

Jednak w powszechnym odczuciu ogłoszona w czwartek zmiana nie była wystarczająca, aby zatrzymać skutki coraz mocniej paraliżującej kraj "pingdemii". Tak - od dźwięku "ping" wydawanego przez aplikację do wykrywania kontaktów zakażonych - nazwano falę absencji w pracy osób, które z powodu narażenia na koronawirusa zostają wysyłane poprzez aplikację na 10-dniową kwarantannę.

Testy zastąpią kwarantannę

W samym tylko drugim tygodniu lipca, skąd pochodzą najnowsze dane, takich powiadomień w Anglii i Walii wysłano prawie 620 tys. A od kilku dni firmy codziennie informują, że z powodu braków kadrowych muszą ograniczać produkcję, skracać godziny pracy lub zamykać niektóre oddziały.

 

ZOBACZ: Włochy. Ćwierć miliona zapisów na szczepienia w kilka godzin. "Efekt Draghiego"

 

Od 16 sierpnia w Anglii wszyscy, którzy są w pełni zaszczepieni, nie będą już musieli odbywać 10-dniowej kwarantanny w przypadku otrzymania informacji o kontakcie z osobą zakażoną, lecz przez ten czas będą mogli zastąpić to codziennymi testami. W Szkocji podobny system wejdzie w życie 9 sierpnia, a w Walii - 7 sierpnia.

pdb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie