Ponad 66 mln euro deficytu w budżecie Stolicy Apostolskiej

Świat
Ponad 66 mln euro deficytu w budżecie Stolicy Apostolskiej
Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Kłopoty finansowe Watykanu

Ponad 66 milionów euro wyniósł deficyt w budżecie Stolicy Apostolskiej w zeszłym roku - poinformował w sobotę Watykan. Jest lepiej niż przewidywano - podkreślił prefekt Sekretariatu do Spraw Gospodarczych ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves.

Ogłoszone dane - przypomina Watykan - dotyczą tylko Stolicy Apostolskiej, a więc Kurii Rzymskiej, nie zaś Watykanu i jego instytucji, takich jak poczta czy Muzea Watykańskie i bank IOR.

 

Mówiąc o 2020 roku watykański odpowiednik ministra finansów oświadczył: "Nie mogę powiedzieć, że to był dobry rok. Ale biorąc pod uwagę okoliczności mogę stwierdzić, że na 2020 rok przed pandemią przewidywaliśmy deficyt budżetowy w wysokości 53 milionów euro".

COVID-19 powodem deficytu

- Kiedy zaczął się COVID-19, nasze prognozy w sprawie deficytu zgodnie z najlepszym scenariuszem wskazywały na 68 milionów euro, a według najgorszego było to 146 mln euro. Średnia prognoza wynosiła 97 mln euro - zaznaczył hiszpański duchowny w wywiadzie dla portalu Vatican News.

 

- W marcu dokonaliśmy przeglądu budżetu przyjmując deficyt w wysokości 82 mln euro. Ostateczny wynik z deficytem 66,3 mln euro jest nieco lepszy od rozważanych scenariuszy i zdecydowanie lepszy od naszej prognozy z marca - dodał Alves.

 

ZOBACZ: Ksiądz skazany za pedofilię. Trafi na dziewięć lat do więzienia

 

- Dobra wiadomość jest taka, że dzięki podjętym wysiłkom wyniki są zbliżone do tych z normalnego roku - zapewnił ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves.

 

- Urzędy Stolicy Apostolskiej nie mają na celu odnoszenie zysków. Wiele z nich przynoszą straty , ponieważ zapewniają usługi, które nie są w pełni finansowane. Trzeba wykonać poważną pracę, by poprawić stan równowagi - ocenił.

Redukcja wydatków

Prefekt zwrócił uwagę na fakt, że wiele urzędów działało w sposób "odpowiedzialny" i zredukowało wydatki. Jak stwierdził, zaoszczędzono w roku pandemii między innymi na podróżach i organizacji wydarzeń.

 

Przedstawił także dane dotyczące świętopietrza, czyli wpływów ze świata na działalność papieża: w 2017 roku napłynęły 52 mln euro, w 2018 roku - 74 mln, w 2019 roku było to 66 mln, a w zeszłym roku 50 mln euro.

 

ZOBACZ: Abp Skworc zrzekł się honorowego obywatelstwa Tarnowa

 

- Gospodarka Stolicy Apostolskiej nie jest ważna z powodu swej wielkości ani interesująca z powodu tego, co zawiera. To, co jest ważne i o czym należałoby mówić, to jej misja, jej służba na rzecz Kościoła i świata. Zainteresowanie ekonomią Stolicy Apostolskiej pojawia się zwykle wtedy, kiedy coś nie zadziałało tak, jak powinno. A to zagraża wiarygodności jej misji - powiedział prefekt watykańskiego urzędu.

 

Hiszpański ksiądz dodał: "Pochodzimy z kultury tajemnic, ale w ekonomii nauczyliśmy się, że przejrzystość chroni nas bardziej niż sekrety".

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie