Lekarze biorą udział w fałszowaniu zaświadczeń o szczepieniu. Izba Lekarska: będą konsekwencje

Polska
Lekarze biorą udział w fałszowaniu zaświadczeń o szczepieniu. Izba Lekarska: będą konsekwencje
PAP/EPA/DANIEL POCKETT
Naczelna Izba Lekarska potwierdza, że docierają do niej sygnały o fałszowaniu zaświadczeń

Do Naczelnej Izby Lekarskiej docierają informacje o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienie przeciwko COVID-19.

Poinformował o tym naczelny rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy Grzegorz Wrona w piśmie opublikowanym na stronie izby.

 

Zapowiedział, że uzyskanie wiarygodnej informacji o udziale konkretnego lekarza albo lekarza dentysty w procesie wystawiania fałszywych zaświadczeń będzie skutkować wszczęciem w takiej sprawie postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej, a także zawiadomieniem właściwych organów ścigania.

Niszczą szczepionki, fałszują zaświadczenia

"W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej informacjami o udziale lekarzy w wystawianiu fałszywych zaświadczeń potwierdzających szczepienia przeciwko COVID-19 oraz związanymi z tym działaniami polegającymi na niszczeniu dawek szczepionek i fałszowaniu dokumentacji medycznej w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe" - głosi pismo rzecznika.

 

ZOBACZ: Francja: pięć lat więzienia i 75 tys. euro kary za fałszowanie paszportów sanitarnych

 

Podkreślono w nim, że lekarz albo lekarz dentysta podejmujący się takich działań, w sposób rażący narusza zasady etyki lekarskiej oraz przepisy związane z wykonywaniem zawodu. "Ponadto powyższe postępowanie lekarza może stanowić przestępstwo i prowadzić do odpowiedzialności karnej" – zaznaczył rzecznik.

pdb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie