Francja: pięć lat więzienia i 75 tys. euro kary za fałszowanie paszportów sanitarnych

Świat
Francja: pięć lat więzienia i 75 tys. euro kary za fałszowanie paszportów sanitarnych
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN/POOL

W związku z przypadkami fałszowania paszportów sanitarnych deputowani z Komisji Prawnej Zgromadzenia Narodowego przyjęli poprawkę ustawy wprowadzającą karę 75 tys. euro oraz 5 lat więzienia za taki czyn.

Nowelizacja ustawy o wprowadzeniu obowiązkowych paszportów sanitarnych w miejscach publicznych i części transportu publicznego od początku sierpnia, nad którą pracuje obecnie parlament, przewiduje do pięciu lat więzienia i grzywnę w wysokości 75 tys. euro za sfałszowanie paszportu sanitarnego – podała w środę stacja BFM TV.

 

ZOBACZ: Francja. Na zakupy tylko z certyfikatem; obowiązkowe szczepienia dla medyków

 

Komisja Prawna Zgromadzenia Narodowego przyjęła we wtorek w nocy poprawkę, która ma na celu zwalczanie oszustw związanych z paszportami sanitarnymi. Przegłosowanie ustawy rozszerzającej obowiązek posiadania paszportu w miejscach publicznych, jak m.in. bary i restauracje spodziewane jest w tym tygodniu, jednak deputowani zgłosili do projektu ustawy około 600 poprawek, co może opóźnić jej procedowanie.

Przypadki fałszowania dokumentów i zaostrzenie kar

Jak wskazują inicjatorzy tekstu ustawy, poprawka ma na celu ograniczenie „równoległego rynku produkcji i sprzedaży fałszywych przepustek zdrowotnych".

 

Wcześniej za fałszerstwo i wykorzystanie podrobionego dokumentu groziła kara do 3 lat więzienia i grzywna do 45 tys. euro.

 

Niedawno władze przyłapały na fałszerstwie farmaceutkę w departamencie Sekwana-Saint-Denis, która została oskarżona o oferowanie fałszywych paszportów sanitarnych w cenie 200 euro za sztukę. Na portalach społecznościowych mnożą się też oferty fałszywych testów na koronawirusa z wynikiem negatywnym. Niedawno lekarz został skazany na rok pozbawienia wolności za fałszowanie testów.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie