Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek. W tle podejrzenia o korupcję

Świat
Brazylia zawiesza umowę z Indiami na dostawę szczepionek. W tle podejrzenia o korupcję
PAP/EPA/SOHAIL SHAHZAD
Brazylia zawiesza kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19 o wartości 324 mln dolarów.

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia zawiesza kontrakt na szczepionki Covaxin opracowane przez indyjski Bharat Biotech z powodu podejrzeń o korupcję - podała we wtorek CNN Brasil.

Brazylia zawiesza kontrakt na szczepionki przeciwko Covid-19 o wartości 324 mln dolarów, gdy w jego kontekście pojawiły się oskarżenia prezydenta Jaira Bolsonaro o "nieprawidłowości" - ogłosił we wtorek minister zdrowia Marcelo Queiroga.

 

Umowa kupna 20 milionów dawek zastrzyku Covaxin firmy Bharat Biotech stała się dla Bolsonaro bólem głowy po tym jak w mediach pojawiły się podejrzenia o korupcję - pisze brazylijska prasa.

 

Były pracownik ministerstwa zdrowia zeznał niedawno w prokuraturze, że powiedział prezydentowi, że był naciskany do podpisania umowy, która podniosłaby średnią cenę dawek o 1000 proc.

Nie wiedział o nieprawidłowościach?

Bolsonaro, którego popularność spadła, gdy liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Brazylii przekroczyła 500 000, zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom, mówiąc w poniedziałek, że nie wiedział o żadnych nieprawidłowościach. Ale drażliwe pytania nie chcą odejść i mogą stanowić dla niego problemy w okresie poprzedzającym przyszłoroczne wybory prezydenckie.

 

Queiroga powiedział na konferencji prasowej, że jego zespół zbada zarzuty podczas zawieszenia kontraktu.

 

"Według wstępnej analizy nie ma nieprawidłowości w umowie, ale dla zachowania przejrzystości ministerstwo zdrowia zdecydowało się zawiesić umowę" – podało ministerstwo w oświadczeniu.

"Poważne zarzuty"

Brazylijscy prokuratorzy federalni wszczęli śledztwo w sprawie transakcji, podając jako sygnał ostrzegawczy stosunkowo wysokie ceny, szybkie rozmowy i dokumenty oczekujące na szybkie zatwierdzenie przez organy regulacyjne. Umowa jest również analizowana przez komisję senacką badającą, w jaki sposób rząd radzi sobie z pandemią.Brazylia mogła powstrzymać 400 000 zgonów z powodu Covid przy lepszej reakcji państwa - twierdzi jej ekspert.

 

Jeden z czołowych senatorów opozycji złożył w poniedziałek formalną skargę karną przeciwko Bolsonaro w sądzie najwyższym. Senator Randolfe Rodrigues powiedział, że chce, aby sąd zbadał "poważne zarzuty" i dowiedział się, dlaczego Bolsonaro "nie podjął żadnych działań po otrzymaniu powiadomienia o istnieniu gigantycznego schematu korupcji w ministerstwie zdrowia".

 

Podczas piątkowego przesłuchania Luis Ricardo Miranda, szef ds. importu w ministerstwie zdrowia, powiedział senatorom, że odmówił zatwierdzenia licencji importowej, ponieważ faktura za pierwszą dostawę wymagała zapłaty z góry i została wysłana przez firmę niewymienioną w umowie.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie