Prezydent: współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy

Świat
Prezydent: współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy
PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Tokio

Japonia jest krajem, z którym łączą nas szczególne więzi; współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy - powiedział w czwartek w Tokio prezydent Andrzej Duda. Prezydent odznaczył prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamadę.

Prezydent przebywa w Japonii, gdzie weźmie udział w ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich.

 

W czwartek podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej - za wybitne zasługi w rozwijaniu przemysłu motoryzacyjnego w Polsce oraz działalność na rzecz polsko-japońskiej współpracy kulturalnej - prezesa koncernu Toyota Takeshi Uchiyamada.

Wspomnienie Tadeusza Romera

W swym wystąpieniu Duda podkreślił, że Japonia jest krajem, z którym nas, Polaków, łączą szczególne więzi. - Nie byłyby one tak silne, gdyby nie konkretni ludzie, którzy - współpracując ze sobą - przyczynili się na przestrzeni dziesięcioleci, a może nawet stulecia do nawiązania trwałych pełnych wzajemnej sympatii i szacunku relacji polsko-japońskich - zaznaczył prezydent.

 

 

Podkreślił, że "przed dziesięcioleciami niewątpliwie taką postacią dla Polaków był Tadeusz Romer, jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów II Rzeczypospolitej, pierwszy ambasador RP w Japonii w latach 1937-1941". - Po wybuchu II wojny światowej ambasador Romer pomagał Polakom deportowanym w głąb Związku Radzieckiego, a także uchodźcom, w dużej mierze żydowskiego pochodzenia, obywatelom polskim - mówił prezydent.

 

ZOBACZ: Stany Zjednoczone. Apel do Andrzeja Dudy o weto ustawy dot. reprywatyzacji

 

- Uchodźcy ci najczęściej przybywali przez Władywostok, wyposażeni w fikcyjne holenderskie wizy docelowe, a także japońskie wizy tranzytowe, tzw. wizy życia, które wystawiał jego kolega, japoński konsul w Kownie Chiune Sugihara, działając we współpracy z polskim wywiadem - zaznaczył Duda. Według niego współpraca polskiego ambasadora z japońskim konsulem "jest doskonałym przykładem polsko-japońskiego braterstwa w niesieniu pomocy potrzebującym oraz symbolem budowania przyjaźni między naszymi narodami".

 

Prezydent poinformował, że w najbliższym czasie nazwiskiem ambasadora Tadeusza Romera zostanie nazwana sala, w której odbywa się czwartkowa uroczystość.

Ludzie biznesu symbolem bliskich relacji

Jak dodał, współcześnie symbolem bliskich relacji polsko-japońskich są przedsiębiorcy, ludzie biznesu, ci, którzy rozwijają gospodarkę.

 

- Jedną z takich osób, o szczególnych zasługach właśnie na tym polu, jest odznaczony przed chwilą pan prezes Toyoty Takeshi Uchiyamada. Wybitny menedżer, dzięki któremu koncern Toyota stał się światowym liderem innowacyjnej i przyjaznej środowisku motoryzacji - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Toyota patentuje autonomiczne pojazdy tankująco-ładujące dla samochodów

 

Prezydent zauważył, że Uchiyamada nazywany jest "ojcem" Toyoty Prius - pierwszej produkowanej seryjnie na świecie hybrydy. Podkreślił, że z polskiego punktu widzenia wielką zasługą Uchiyamady jest także "decyzja, na którą miał ogromny wpływ o tym, by rozwijać inwestycje Toyoty w Europie, a przede wszystkim w Polsce".

 

- W ciągu ostatnich lat pod przewodnictwem pana prezesa Uchiyamady firma zainwestowała ponad 5,5 mld zł w swoje zakłady produkcyjne w dwóch polskich miastach - w Wałbrzychu oraz w Jelczu-Laskowicach - zaznaczył. Prezydent podkreślił, że inwestycje spowodowały również ogromne zainteresowanie japońskich firm Polską.

Największy w Polsce pracodawca 

Zauważył, że koncern Toyota jest największym w Polsce japońskim pracodawcą i zatrudnia blisko 4 tys. osób. Wskazał, że prowadzony przez koncern system pracy "jest bardzo wysoko oceniany przez pracowników i służy jako wzór dla innych przedsiębiorców, również w Polsce".

 

Prezydent mówił też o wsparciu koncernu dla kultury, m.in. dla Wrocławia, gdy nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r., a także w kolejnych latach; jak wskazał, przez Toyotę wspierane były także wizyty studyjne, festiwale i wystawy prezentujące różne aspekty japońskiej sztuki w Polsce, a także działalność polskich artystów w Japonii.

 

ZOBACZ: Toyota wstrzymuje wspieranie Republikanów, którzy kwestionowali wynik wyborów w USA

 

Takeshi Uchiyamada dziękował prezydentowi za przyznane odznaczenie. Podkreślił, że uważa je za ogromny zaszczyt i przyjmuje je jako dowód uznania "dla nieprzerwanych starań prowadzonych przez bardzo ważnych, bliskich mu polskich pracowników Toyoty, którzy codziennie przyczyniają się do działalności Toyoty w Polsce i jej sukcesów w tym kraju". - Z nimi dzielę radość z przyznanego odznaczenia - powiedział.

Wsparcie polskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich

Prezydent Duda wyraził zadowolenie z faktu, że może przebywać w Japonii w czasie, gdy rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie oraz wesprzeć swą obecnością polskich sportowców, ale także wysiłki Japończyków, którzy "z taką pieczołowitością przez ostatnie lata przygotowywali te igrzyska, mimo wszystkich występujących trudności".

 

ZOBACZ: Dyrektor ceremonii otwarcia Igrzysk w Tokio odwołany. "Zabawmy się w Holocaust"

 

Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski podkreślił podczas uroczystości, że "to wielki dzień dla ambasady polskiej w Tokio móc gościć w swych progach prezydenta RP, delegację oraz grono japońskich przyjaciół". - Wielki tym bardziej, że mamy okazję spotkać się razem, mimo trudnych warunków związanych z pandemią COVID-19 oraz mimo stanu wyjątkowego, który ma miejsce obecnie w Tokio - dodał.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie