Media: Izrael zwrócił się do USA o pomoc w walce z polską ustawą dotyczącą reprywatyzacji

Świat
Media: Izrael zwrócił się do USA o pomoc w walce z polską ustawą dotyczącą reprywatyzacji
Pixabay
Izrael sprzeciwia się nowelizacji polskiego prawa, które ograniczy możliwości restytucji mienia ocalałych z Holokaustu

Jair Lapid, minister spraw zagranicznych Izraela, prowadzi rozmowy z Waszyngtonem w celu wywarcia presji na Polskę, by ta nie uchwaliła noweli Kodeksu postępowania administracyjnego, która ogranicza możliwości restytucji mienia ocalałych z Holokaustu - podał w czwartek izraelski dziennik "Haarec".

"Lapid, który w zeszłym miesiącu publicznie zaatakował polską ustawę, doprowadzając do otwartej konfrontacji z Warszawą", prowadzi rozmowy w tej sprawie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem - podaje gazeta.

 

ZOBACZ: "Polacy próbują zaprzeczyć temu, co zrobiono podczas Holokaustu". Izrael przeciwko ustawie

 

Inni urzędnicy izraelskiego MSZ mieli również omówić tę kwestię ze swoimi odpowiednikami w Warszawie i Waszyngtonie.

List amerykańskich senatorów do prezydenta Polski

Według dziennika list wysłany we wtorek do prezydenta Polski Andrzeja Dudy przez 12 senatorów amerykańskich wzmocnił stanowisko Izraela. Senatorowie napisali, że "to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski".

 

ZOBACZ: Izraelski atak lotniczy na Syrię? Waszyngton miał wyrazić zgodę

 

W środę wysoki rangą rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu przekazał "Haarecowi", że "obawy (administracji Bidena - red.) dotyczące restytucji i odszkodowań są związane ze sprawiedliwością i równością wszystkich ofiar, niezależnie od (ich) obywatelstwa, religii czy pochodzenia etnicznego".

 

- Wzywamy (polski) parlament do zmiany projektu ustawy, by toczące się sprawy sądowe mogły być kontynuowane - powiedział rzecznik.

 

Stany Zjednoczone przekazały tę wiadomość "zarówno publicznie, jak i prywatnie na najwyższych szczeblach naszym odpowiednikom w Warszawie" - dodał rzecznik. - USA będą nadal walczyć o sprawiedliwość dla ocalałych z Holokaustu i ich spadkobierców - zapewnił.

 

Źródła zbliżone do izraelskiego szefa dyplomacji powiedziały "Haarecowi", że chociaż jest za wcześnie, by mówić o jakichkolwiek "sukcesach" w walce z ustawą, list senatorów przyniósł pewną satysfakcję.

Nowelizacja KPA

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego ma zmienić przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają na przykład, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

 

Sejm uchwalił tę zmianę w drugiej połowie czerwca, a przyjęcie nowelizacji wywołało ożywioną dyskusję i kontrowersje. Uchwalenie tej noweli przez Sejm spotkało się m.in. z ostrą reakcją strony izraelskiej. Lapid oznajmił m.in. że prawo jest "hańbą" i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami.

jo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie