"To nie jest rodzina". Bliski Jacka Sasina, Eugeniusz Daciuk dyrektorem w Zamościu

Polska
"To nie jest rodzina". Bliski Jacka Sasina, Eugeniusz Daciuk dyrektorem w Zamościu
Polsat News
Podczas lipcowego kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto uchwałę sanacyjną, której celem jest zwalczanie nepotyzmu

- Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina - mówi Interii Eugeniusz Daciuk, dyrektor Zarządu Zlewni w Zamościu podległej spółce skarbu państwa Wody Polskie. Prywatnie jest teściem ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina.

Nie tylko szwagierka wicepremiera Jacka Sasina, ale także jego teść pracuje w spółce skarbu państwa. Eugeniusz Daciuk jest dyrektorem Zarządu Zlewni w Zamościu, która podlega Wodom Polskim. To spółka, która powstała kilka lat temu i odpowiada za szeroko pojętą gospodarkę wodną w naszym kraju. Ostatnio, przy okazji powodzi na południu Polski, słychać o niej nieco częściej.

 

Struktura organizacyjna spółki jest dość jasna. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie składa się z trzech elementów - najwyżej jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, któremu podlegają Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, a im Zarządy Zlewni. Dyrektorem jednej z takich zlewni jest właśnie teść Jacka Sasina.

 

We wtorek Onet podał, że szwagierka wicepremiera Angelika Konaszczuk zrezygnowała z zasiadania w radzie nadzorczej lotniska w Lublinie, mimo że wcześniej deklarowała, że formalnie nie ma przeciwwskazań do jej pracy w spółce. Podobnie jest w przypadku teścia ministra aktywów państwowych. Czy też zdecyduje się na taki krok?

"Nie widzę żadnego nepotyzmu w tym przypadku"

- Dlaczego mam się do dymisji podawać? No to co, że jestem teściem ministra? Jestem magistrem inżynierem melioracji wodnych, jestem specjalistą w tej branży i pracuję 37 lat w tej samej firmie. Wody Polskie są spadkobiercą poprzedniej firmy. Przepraszam, ale nie będę na takie pytania odpowiadał - powiedział Interii Eugeniusz Daciuk.

 

- Tu nie ma żadnego nepotyzmu, bo teść to nie jest rodzina. Rodzina to jest pokrewieństwo z krwi, a to jest nabyta sprawa. I ja tutaj nie widzę żadnego nepotyzmu w tym przypadku - dodaje Daciuk.

 

ZOBACZ: Wicepremier Jacek Sasin o nepotyzmie: ta sprawa nam szkodzi

 

Podczas lipcowego kongresu Prawa i Sprawiedliwości przyjęto uchwałę sanacyjną, której celem jest zwalczanie nepotyzmu, czyli zatrudniania członków rodzin oraz znajomych w spółkach Skarbu Państwa i administracji państwowej. Uchwała natomiast jasno definiuje, kogo można traktować jako członka rodziny - to współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała wskazuje jednocześnie, że zakaz zatrudniania w spółkach skarbu państwa nie dotyczy osób, "które zostały zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe, w przypadku których doszło jednocześnie do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

"»Teść« nie wpisuje się w nowe, wewnętrzne prawo"

W tym przypadku rzeczywiście "teść" nie wpisuje się w nowe, wewnętrzne prawo PiS, ale podobnie pobyło również ze szwagierką wicepremiera, która mimo wszystko zrezygnowała. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że dotyczy wicepremiera i ministra aktywów państwowych, który z oczywistych względów musi być najbardziej zaangażowany w kwestię uchwały sanacyjnej. To jemu bowiem podlegają spółki skarbu państwa, w których zatrudnienie znajdują członkowie rodzin czy znajomi polityków.

 

Dla PiS sprawa jest poważna, bo zdaniem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, jego partia nie wygra kolejnych wyborów, jeśli nie poradzi sobie z tą kwestią. "Trzeba sobie bardzo jasno powiedzieć, że jeżeli tego nie zmienimy, to nie mamy żadnych szans, żeby wygrać wybory" - mówił Kaczyński 3 lipca.

 

Dodawał: "On (nepotyzm - red.) nie jest szeroki, ale z tego opozycja korzysta (...) Ta łyżka jest ciągle bardzo mała, w stosunku do beczki, beczki naszych sukcesów, ale ja mam wrażenie, że jest jednak coraz większa" - ocenił.

 

ZOBACZ: Nepotyzm w PiS. PSL ujawnił nazwiska 357 "tłustych kotów"

 

Po konwencji PiS głos zabrał Jacek Sasin. - Uchwała sanacyjna zostanie bezwzględnie wykonana. W jaki sposób, to będzie jeszcze przedmiotem ustaleń - powiedział Interii wicepremier.

 

Nie wiadomo, czy po Angelice Konaszczuk i Eugeniuszu Daciuku, inni członkowie bliskiego otoczenia wicepremiera, bo jak utrzymuje teść - nie z rodziny, pracują w podobnych miejscach. Minister aktywów państwowych ma więc w ostatnim czasie dużo pracy, bo jak donosiły media, jego resort przygotowuje listę "tłustych kotów" - jak mówił prezes Kaczyński. Co ciekawe, podobne zestawienie przygotowało Polskie Stronnictwo Ludowe. Zdaniem ludowców w spółkach skarbu państwa pracuje przynajmniej 357 osób bezpośrednio lub pośrednio związanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

laf/Interia Wydarzenia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie