Prezydent Andrzej Duda do policjantów: każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek

Polska
Prezydent Andrzej Duda do policjantów: każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek
PAP/Mateusz Marek
Prezydent podkreślił, że każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek za służbę, którą wykonuje

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował policjantom za doskonałą służbę oraz podkreślił, że należy się im za to szacunek. Centralne obchody Święta Policji odbyły się w środę na dziedzińcu Belwederu w Warszawie. Przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

"Spełniacie państwo wyjątkową i niezwykle ważną rolę, stojąc na straży bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, służąc narodowi i Rzeczypospolitej, także ryzykując życie. Dziękuję za tę służbę z całego serca" – powiedział Duda.

 

ZOBACZ: Posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrują projekt ustawy ws odbudowy Pałacu Saskiego

 

"Proszę, żebyście moje wyrazy szacunku przekazali swoim najbliższym. Oni zawsze czekają na wasz powrót ze służby. Życzę wszystkim państwu, żebyście zawsze wracali i żeby zawsze ktoś na was z radością i uśmiechem czekał; żeby nawet wtedy, kiedy ryzykujecie, kończyła się ona szczęśliwie" - oznajmił.

 

Prezydent podkreślił, że każdemu funkcjonariuszowi należy się szacunek za służbę, którą wykonuje.

 

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

 

Wręczone zostały nominacje generalskie siedmiu oficerom.

Policja się nie zmieniła

Marszałek Sejmu przypomniała w swym przemówieniu, że dwa lata temu obchodzono jubileusz, którym polska policja wkroczyła w drugie stulecie. - Wszyscy wtedy podkreślaliśmy, jak wielką rolę odgrywa polska policja - mówiła. - Minęły dwa lata, czy coś się zmieniło - dopytywała. - Policjanci się nie zmienili. Są jednakowo dobrze wyszkoleni, spełniają swoją służbę w sposób niezwykle odpowiedzialny, wypełniając rotę przysięgi, jaką dzisiaj mogliśmy znowu usłyszeć - podkreślała.

 

ZOBACZ: "Haniebne słowa" Witek w Otyniu. PO apeluje do marszałek

 

- Policja się nie zmieniła, ale jednak zmieniło się bardzo wiele - zauważyła Witek. Jak wyjaśniła, policja po raz pierwszy walczyła z "niewidzialnym zbrodniarzem", jakim jest koronawirus. - Państwo byliście na pierwszej linii, niektóry z was oddali swoje życie, ale pełniliście tę służbę w sposób naprawdę niezwykły - mówiła do funkcjonariuszy.

 

- W tym tkwi sedno, że my przy polskiej policji czujemy się bezpieczni i wiemy, że wtedy, kiedy jest zagrożenie nie jesteśmy sami, że jest ktoś, kto nad nami czuwa - podkreślała.

Służba w czasie pandemii była wyjątkowo trudna

Zwracała równocześnie uwagę, że pandemia pokazała także wiele trudnych sytuacji. - Niektórzy nie rozumieli, że trzeba się podporządkowywać nakazom, które przecież miały chronić nasze życie. Policjanci często spotykali się z agresją - mówiła. - A przecież policjant w mundurze na służbie reprezentuje państwo polskie i nie wolno nikomu atakować policjanta na służbie. Na to nie wolno się nigdy godzić - podkreślała.

 

ZOBACZ: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek o atakach hakerskich. "System do zdalnych głosowań jest bezpieczny"

 

Witek dziękowała równocześnie wszystkim funkcjonariuszom za trudną, odpowiedzialną i pełną poświęcenia służbę, jaką pełnili w tym wyjątkowo trudnym czasie. Dziękowała również wszystkim pracownikom cywilnym policji oraz gratulowała tym, którzy dopiero wstępują do służby. - Świadomy wybór munduru policjanta to jest wielka rzecz - powiedziała.

 

Prosiła także, by w trudnych sytuacjach przypominali sobie, po co włożyli mundur. - To właśnie wy chronicie słabszych, pilnujecie porządku publicznego, czyli bezpieczeństwa nas wszystkich i walczycie ze złem - zwróciła się do policjantów.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie