Nowe badania pokazują, jak wirus powodujący COVID-19 może atakować mózg

Świat
Nowe badania pokazują, jak wirus powodujący COVID-19 może atakować mózg
Zdjęcie ilustracyjne. Pexels/Anna Shvets
Z badań tych może wyłonić się wiedza na temat także innych chorób - uważają naukowcy

Trójwymiarowe modele tkanki mózgowej pokazały, że choć wirus SARS-CoV-2 nie atakuje neuronów, to może wnikać do komórek obecnych w naczyniach krwionośnych mózgu. Stamtąd może zakażać inne komórki. - W efekcie może dochodzić do zapaleń naczyń krwionośnych, a przez to do skrzepów, udarów i krwawień - przekazał prof. Joseph Gleeson, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Nature Medicine".

Eksperymenty z użyciem trójwymiarowych modeli tkanki mózgu stworzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wskazały na potencjalną drogę, którą powodujący COVID-19 wirus może atakować mózg.

 

"Dane kliniczne i epidemiologiczne wskazują, że mózg może być celem infekcji SARS-CoV-2" - zwraca uwagę prof. Joseph Gleeson, współautor pracy opublikowanej w piśmie "Nature Medicine". "Perspektywa spowodowanego przez COVID-19 uszkodzenia mózgu to jedno z głównych zmartwień związanych z »długim COVID«, ale hodowane w laboratorium ludzkie neurony nie są podatne na infekcję. Wcześniejsze publikacje wskazywały natomiast, że zakazić mogą się komórki produkujące płyn mózgowo-rdzeniowy, prawdopodobne są też inne drogi infekcji" - wyjaśnia ekspert.

Silna infekcja SARS-CoV-2

Badacze opracowali więc złożone trójwymiarowe modele (tzw. asembloidy) zawierające różne komórki mózgu. Zaobserwowali silną infekcję SARS-CoV-2.

 

ZOBACZ: Długi Covid. Wiadomo, kto jest najbardziej narażony

 

Jak się okazało rzeczywiście neurony były odporne na infekcję, ale koronawirus zakażał perycyty, komórki obecne w naczyniach krwionośnych, które mają na powierzchni receptor umożliwiający przyłączanie się SARS-CoV-2. Licznie produkowane w tych komórkach wiriony, cząstki wirusowe, wnikały następnie do kolejnych komórek, prowadząc do rozległych uszkodzeń. Głównym celem wtórej infekcji były astrocyty - komórki wspierające neurony.

Furtka do mózgu

To oznacza, że leżące w naczyniach perycyty mogą dla wirusa stanowić furtkę do mózgu. "Alternatywnie, zakażone perycyty mogą prowadzić do zapaleń naczyń krwionośnych, a przez to do skrzepów, udarów i krwawień - powikłań obserwowanych u wielu pacjentów z SARS-CoV2 hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii" - twierdzi prof. Gleeson.

 

Autorzy odkrycia pracują już nad udoskonalonymi asembloidami, które będą zawierały całe naczynia krwionośne zdolne do transportowania krwi, co pozwoli na lepsze odwzorowanie warunków panujących w żywym mózgu.

 

Z badań tych może wyłonić się wiedza na temat także innych chorób - uważają naukowcy.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie