Budka: polska konstytucja ma prymat nad prawem międzynarodowym

Polska
Budka: polska konstytucja ma prymat nad prawem międzynarodowym
Polsat News
Borys Budka w programie "Gość Wydarzeń"

Jednym z tematów "Gościa Wydarzeń" był wybór nowego RPO. - Prof. Marcin Wiącek to osoba bardzo profesjonalna. Z niektórymi poglądami, jako prawnik, się nie zgadzam. Natomiast mam do niego wielki szacunek, ponieważ jest obiektywny i niezależny od polityków - powiedział wiceszef PO Borys Budka. 

Budka przyznał, że tak jak Wiącek, "popiera prymat konstytucji nad prawem międzynarodowym". - Dlatego trzeba walczyć z tymi, którzy konstytucję łamią. W konstytucji jest prosty zapis: przestrzegamy prawa międzynarodowego. Dzisiaj PiS i Jarosław Kaczyński to prawo łamią, przy okazji łamiąc konstytucję - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Wybór RPO w Senacie. Marcin Wiącek odpowiadał na pytania senatorów

 

Były szef PO przypomniał, że jego zdaniem TK działa nielegalnie - m.in. ze względu na "sędziów dublerów", dlatego orzeczenia TK są nieważne. Przyznał, że gdy opozycja przejmie władzę w Polsce, "dublerzy będą musieli pożegnać się z TK, a osoby, które brały z nimi udział w wydawaniu wyroków, muszą liczyć się z odpowiedzialnością dyscyplinarną". 

 

Budka był pytany także o orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Trzeba zmienić przepisy, które są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim. Nie może być tak, że niezależna trzecia władza (sądownicza) jest w sposób niezgodny z konstytucją uzależniona od władzy ustawodawczej czy wykonawczej. Każdy z nas, zgodnie z traktatem, ma prawo do rozpatrzenia swojej sprawy przez niezależny sąd i niezawisłego sędziego - przekonywał. 

 

Zdaniem Budki rozwiązaniem problemu jest wyrzucenie z rządu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - To on wywołał konflikt z UE, to za jego kadencji wydłużyły się procesy sądowe - mówił. 

"Nie można traktować Unii jak bankomatu"

- Ten rząd potrafi tylko wyrzucać pieniądze w błoto - ocenił, pytany o unijne środki dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. - Nie można traktować Unii jak bankomatu - mówił. Jego zdaniem pieniądze powinny trafić przede wszystkim do służby zdrowia, na jej odbudowę po pandemii. 

 

Pytany dlaczego Donald Tusk określa Polski Ład "ruskim ładem" wyjaśniał: Kaczyński podpisując porozumienie z Salvinim, z Le Pen, Orbanem, realizuje scenariusz Putina, czyli rozsadzenia UE od środka - to jest ten "ruski ład". - Gdyby ktoś z boku popatrzył na tę serię wydarzeń od kilku lat, to zastanawiałby się, czy Putin pisze ten scenariusz, czy tylko klaszcze, jak widzi to co robi Kaczyński z naszymi stosunkami z UE i z USA - mówił. 

 

Budka przekonywał, że spółki Skarbu Państwa są źle zarządzane, zwrócił przy tym uwagę na wysokie ceny paliwa i wzrosty cen energii elektrycznej. 

 

Wideo: Borys Budka w "Gościu Wydarzeń"

 

Wiceprzewodniczący PO krytycznie ocenił wypowiedź posła KO, który stwierdził w Polsat News, że osoby niezaszczepione powinny mieć wstrzymane wypłaty 500 plus. - To głupia wypowiedź - stwierdził. Jego zdaniem czołowi politycy PiS powinni zachęcać "swój elektorat na ścianie wschodniej" do szczepień. - PiS bojąc się, że część wyborców odejdzie im do Konfederacji albo "łowisko" będzie miała Solidarna Polska, nie działa dostatecznie - tłumaczył. Budka stwierdził również, że w kampanię na rzecz szczepień powinien włączyć się także Kościół. 

 

Budka mówił także o potrzebie szerokiej koalicji po stronie opozycji i współpracy z Polską 2050 Szymona Hołowni. 

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" są dostępne tutaj

jo/Polsat News/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie