Kraków. Po weekendowych nawałnicach zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera

Polska
Kraków. Po weekendowych nawałnicach zebrał się sztab kryzysowy z udziałem premiera
PAP/Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na terenach dotkniętych podtopieniami w miejscowości Głogoczów (pow. myślenicki)

W związku z nawałnicami, które przeszły w weekend nad Małopolską, w Krakowie w poniedziałek rano zebrał się sztab kryzowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Premier od niedzieli przebywa w woj. małopolskim. Wizytował tereny dotknięte podtopieniami po nawałnicach, które przeszły w weekend nad Małopolską. 

 

- Najprawdopodobniej, na tyle ile człowiek może przewidywać warunki pogodowe, sytuacja będzie się stabilizowała, być może nawet poprawiała w Małopolsce - oświadczył Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Alerty przed burzami z gradem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie

 

Dziękował też samorządowcom, którzy szybko przystąpili do realizacji dystrybucji środków rządowych, szacowania strat, szacowania szkód. - Dzięki temu, mam przekonanie, że będziemy w stanie szybko pomóc ludziom w odbudowie ich domów - mówił.

Spotkanie z samorządowcami

Morawiecki poinformował, że spotkał się też w poniedziałek rano z małopolskimi samorządowcami. Jak relacjonował, spotkanie dotyczyło kwestii inwestycyjnych związanych z zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi, a także rozwojem infrastruktury, która - mówił - ma pomagać w szeroko rozumianym wzroście gospodarczym.

 

Jak dodał, dyskutowano o tym jaki zapobiegać anomaliom pogodowym, zwłaszcza od strony możliwości przejęcia wezbranej wody, czyli budowy nowych zbiorników wodnych. - Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest gotowy finansowo na realizację różnych projektów - zapewnił.

 

"Wczorajsza praca nad koordynacją pomocy dla osób poszkodowanych w czasie nawałnic trwała do późna w nocy. Dziś od samego rana, na spotkaniu sztabu kryzysowego w Krakowie, działamy dalej! Nikt nie zostanie bez pomocy" - zapewnił Morawiecki w poniedziałek we wpisie na Facebooku.

Premier o skutkach nawałnic

- Obejrzeliśmy ogromne straty, których doznali mieszkańcy, także w pobliskich Krzyszkowicach i w całym powiecie myślenickim, duże straty związane z bardzo gwałtowną ulewą. 100 milimetrów na metr kwadratowy w bardzo krótkim czasie doprowadziło do tego, ze właściwie ta niewielka rzeczka, potok, potoczek, (...) przelała wały trzymetrowe - powiedział w niedzielę w Głogoczowie premier Mateusz Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Pół metra wody na zakopiance i alarm na rzekach. Nawałnice nad Polską

 

Przez kilka powiatów w Małopolsce przeszły w nocy z soboty na niedzielę nawałnice, które spowodowały gwałtowne wezbranie wód w rzekach i potokach, podtopienia budynków i dróg.

 

"Tutaj, w powiecie myślenickim, mieszkańcy doznali ogromnych strat związanych z gwałtowną ulewą. Na szczęście nikomu nic się stało, ale nigdy wcześniej nie widziano tu takiej powodzi. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie tylko możemy synchronizować pracę służb mundurowych. Bardzo dziękuję wszystkim za mobilizację i profesjonalizm, bo wszystkie służby działają tutaj naprawdę bardzo sprawnie i ofiarnie" – napisał premier w niedzielę wieczorem na Facebooku.

an/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie