UE wyprzedziła USA ws. szczepień. "Kontynuujemy i przyspieszamy"

Świat
UE wyprzedziła USA ws. szczepień. "Kontynuujemy i przyspieszamy"
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
W UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji.

W Unii Europejskiej procentowo jest więcej ludzi zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki na koronawirusa niż w Stanach Zjednoczonych - poinformował w sobotę francuski sekretarz stanu do spraw europejskich Clement Beaune.

Opierając się na statystykach portalu "Our World in Data" Beaune podał, że w UE co najmniej jedną dawkę szczepionki dostało 55,5 proc. populacji, podczas gdy w USA 55,4 proc. "Kontynuujemy i przyspieszamy!" - oświadczył.

 

ZOBACZ: Francja. Demonstracje przeciw obowiązkowi szczepień i zaświadczeniom sanitarnym

 

"Obiecaliśmy to i stało się. UE wyprzedziła w tym tygodniu Stany Zjednoczone i staje się wiodącym kontynentem na świecie pod względem szczepień. Wszystko to przy jednoczesnym eksporcie połowy naszej produkcji do ponad 100 krajów" - napisał na Twitterze europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

 

 

"Wydajność i solidarność – to osiągnięcia, z których możemy być dumni" – dodał.

"Walka wirusem to maraton"

W lutym, gdy nasiliły się kontrowersje wokół opóźnień w dostawach szczepionek do krajów UE, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyznała się do "błędów".

 

- Nie doceniliśmy trudności związanych z masową produkcją (...) Byliśmy zbyt optymistyczni i prawdopodobnie zbyt pewni terminowości dostaw zamówionych dawek – mówiła.

 

- Ale walka z wirusem to nie sprint, to maraton, który wymaga wytrzymałości i wytrwałości – podkreślała.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie