Kraska: toczą się rozmowy o przywilejach dla zaszczepionych

Polska
Kraska: toczą się rozmowy o przywilejach dla zaszczepionych
Polsat News
Na zdjęciu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w rozmowie z Polsat News, że rząd rozważa możliwość wprowadzenia przywilejów dla osób zaszczepionych przeciw Covid-19. Przekazał również, że rośnie w Polsce liczba zakażeń wariantem Delta.

- Te rozmowy się na pewno toczą - powiedział w rozmowie z Polsat News, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany czy polski rząd rozważa podobne rozwiązania, jakie wprowadza Francja i Grecja. - Osobiście uważam, że powinniśmy podejść do sytuacji w sposób nienakazowy. Należy ludziom tłumaczyć, dlaczego powinni się szczepić - dodał. 

 

ZOBACZ: Obowiązkowe szczepienia we Francji. "Oni nie chcą być zamknięci na nowo"

 

Przypomnijmy: prezydent Francji zapowiedział, że obowiązek posiadania certyfikatu sanitarnego dotyczącego szczepienia bądź odporności na Covid-19 będzie od sierpnia dotyczył osób wybierających się do kawiarni, restauracji, centrów handlowych, planujących przejazd pociągiem lub długą podróż oraz odwiedzanie placówek medycznych. W Grecji z kolei jedynie osoby z zaświadczeniami o zaszczepieniu będą mogą być obsługiwane we wnętrzach restauracji, barów i kawiarni.

 

Kraska przestrzegał, aby obecne, niskie liczby zakażeń i zgonów nie uspokajały nas za bardzo i nie uśpiły naszej czujności. - Żeby nam się nie wydawało, że sytuacja jest pod kontrolą i jesteśmy w stabilnym okresie. - powiedział. - Mnie niepokoi, że w Polsce zaczyna dominować mutacja Delta - dodał.

 

WIDEO: "W Polsce zaczyna dominować mutacja Delta"

 

Rośnie wskaźnik reprodukcji

Poinformował, że w ostatnim tygodniu wykryto 173 nowe przypadki zakażenia nową mutacją.

 

ZOBACZ: Nie będzie obowiązkowych szczepień w Niemczech. "Nie mamy zamiaru podążać drogą Francji"

 

- Udział procentowy tej mutacji bardzo szybko rośnie. W połowie czerwca odpowiadała za 8 procent wykrytych przypadków, a obecnie jest  to 45 procent - mówił Kraska. - Zakaźność Delty jest zdecydowanie większa niż wariantu Alfa - dodał.

 

Przekazał, że wskaźnik reprodukcji wirusa (wskaźnik "r", oznaczający liczbę osób, jakie zarazi osoba z Covid-19 - red.) wynosi obecnie w Polsce 0,94, a w zeszłym miesiącu było to 0,63. - Bardzo szybko idziemy w górę - zaznaczył wiceminister.

"Wirus nie odpuszcza"

Jego zdaniem Polacy przestali przestrzegać podstawowych reguł sanitarnych, tj. konieczności utrzymywania dystansu społecznego, noszenia maseczek i dezynfekowania rąk. - To jakby odeszło w zapomnienie. Mamy przecież wakacje, chcemy odpoczywać i cieszyć się piękną pogodą, ale pamiętajmy, że wirus nie odpuszcza - powiedział.

 

Zdaniem wiceministra nie unikniemy czwartej fali, jeżeli Polacy nadal nie będą się szczepić. - To na pewno jest ważny dla nas okres, mamy dodatkową broń, której nie mieliśmy wcześniej - mówił Kraska.

 

- Jeżeli wykorzystamy okres wakacyjny do końca sierpnia to unikniemy czwartej fali. Jeżeli szczepień nie będzie zdecydowanie więcej, nie ominie nas kolejna fala na jesieni - dodał.

rsr/jo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie