Masoni będą musieli się ujawnić. Nowe przepisy w Portugalii
Osoby zajmujące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do tajnych organizacji, takich jak masoneria - wynika z ustawy uchwalonej przez parlament Portugalii.
Podczas czwartkowego głosowania w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki przepisy o tzw. przejrzystości w polityce poparły wszystkie ugrupowania z wyjątkiem rządzących krajem socjalistów.
Zobacz: Trzy wieki masonerii. Kim naprawdę są wolnomularze?
Nowe prawo przewiduje, że zarówno deputowani do parlamentu, jak i inne osoby pełniące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do wszelkich organizacji, w tym również tych o charakterze poufnym, takich jak masoneria.
Zgodnie z nowymi przepisami osoba zajmująca stanowisko publiczne będzie musiała też w swoim życiorysie ujawnić czy należy do organizacji o charakterze religijnym, w tym do uznawanej w Portugalii za oddziałującej na politykę Opus Dei.
Znani masoni w polityce
Obowiązkowe będzie też podanie informacji o przynależności do wszelkich innych związków, stowarzyszeń, a nawet klubów sportowych.
ZOBACZ: Barack Obama o UFO: Są pewne sprawy, o których nie mogę mówić i ujawnić światu
Według lizbońskiego tygodnika "Expresso", który szacuje, iż w Portugalii loże masońskie liczą łącznie kilka tysięcy członków, do najbardziej znanych członków masonerii w tym kraju należą byli ministrowie Vitalino Canas, Miguel Relvas, Joao Soares, a także Antonio Vitorino.
Ten ostatni, który był w przeszłości również komisarzem UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości, pełni obecnie funkcję szefa Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Czytaj więcej