Masoni będą musieli się ujawnić. Nowe przepisy w Portugalii

Świat
Masoni będą musieli się ujawnić. Nowe przepisy w Portugalii
flickr/Spencer Means/CC BY-SA 2.0
Według "Expresso", do najbardziej znanych członków masonerii w Portugalii należą byli ministrowie Vitalino Canas, Miguel Relvas, Joao Soares, a także Antonio Vitorino.

Osoby zajmujące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do tajnych organizacji, takich jak masoneria - wynika z ustawy uchwalonej przez parlament Portugalii.

Podczas czwartkowego głosowania w jednoizbowym Zgromadzeniu Republiki przepisy o tzw. przejrzystości w polityce poparły wszystkie ugrupowania z wyjątkiem rządzących krajem socjalistów.

 

Zobacz: Trzy wieki masonerii. Kim naprawdę są wolnomularze?

 

Nowe prawo przewiduje, że zarówno deputowani do parlamentu, jak i inne osoby pełniące funkcje publiczne muszą ujawnić swoją przynależność do wszelkich organizacji, w tym również tych o charakterze poufnym, takich jak masoneria.

 

Zgodnie z nowymi przepisami osoba zajmująca stanowisko publiczne będzie musiała też w swoim życiorysie ujawnić czy należy do organizacji o charakterze religijnym, w tym do uznawanej w Portugalii za oddziałującej na politykę Opus Dei.

Znani masoni w polityce

Obowiązkowe będzie też podanie informacji o przynależności do wszelkich innych związków, stowarzyszeń, a nawet klubów sportowych.

 

ZOBACZ: Barack Obama o UFO: Są pewne sprawy, o których nie mogę mówić i ujawnić światu

 

Według lizbońskiego tygodnika "Expresso", który szacuje, iż w Portugalii loże masońskie liczą łącznie kilka tysięcy członków, do najbardziej znanych członków masonerii w tym kraju należą byli ministrowie Vitalino Canas, Miguel Relvas, Joao Soares, a także Antonio Vitorino.

 

Ten ostatni, który był w przeszłości również komisarzem UE ds. wewnętrznych i sprawiedliwości, pełni obecnie funkcję szefa Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

rsr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie