Kolejne alerty pogodowe. Prognoza na nadchodzące dni

Polska
Kolejne alerty pogodowe. Prognoza na nadchodzące dni
PAP/Szymon Łabiński
Zalany w czasie środowej burzy Płock. Dla miasta wydano alert przed silnymi burzami z gradem

Przez centralną i południowo-zachodnią Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Alerty pogodowe wciąż obowiązują dla prawie całego terytorium kraju. Silne burze z gradem mogą ponownie wystąpić na północy Mazowsza, które mocno ucierpiało w czasie nawałnic w środowy wieczór.

Ta aplikacja mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play» Pobierz aplikację

 

Piątek będzie kolejnym dniem, który minie pod znakiem burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej intensywne będą one na północnym wschodzie, a najsłabsze na południu i południowym zachodzie, gdzie miejscami nie powinno padać.

 

Największe opady prognozowane są w popularnych wśród turystów Warmii, Mazurach i Podlasiu.

Grad i silny wiatr 

Dla województw: podlaskiego, wschodniej części warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem. W tych rejonach miejscami może spaść do 50 litrów wody na mkw., a porywy wiatru osiągną 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

WIDEO: Ostrzeżenia pogodowe 

 

Alerty najniższego, pierwszego stopnia wydano dla województwa kujawsko-pomorskiego, zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, południowej części pomorskiego oraz województwa opolskiego. Tutaj może spaść do 40 litrów wody na mkw., a wiatr osiągnie prędkość do 80 km/h.

 

IMGW ostrzega przed upałem na wschodzie i w centrum kraju. Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Temperatura na tym obszarze może wynieść nawet 33 stopnie Celsjusza.

 

Rano linia burz przebiega od północnej Lubelszczyzny (Lubartów) przez Mazowsze (Tarczyn, Żyrardów, Płock). Występują na niej liczne wyładowania atmosferyczne i silne opady deszczu o natężeniu 10-15 l/mkw. na godzinę.

 

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Ulewy w Warszawie

W piątek przed południem Warszawę nawiedziła gwałtowna ulewa. Woda zalała część ulic. Utrudnienia występują na Trasie Łazienkowskiej, gdzie na jezdni w stronę Pragi wybiły studzienki. Część trasy była nieprzejezdna.

 

WIDEO: Ulewa w Warszawie, zalana Trasa Łazienkowska 

 

Woda zalała także ulice na Włochach, w tym na węźle Marynarska. Utrudnienia mają potrwać do 8 godzin. Na warszawskiej Woli utrudnienia są przy Dworcu Zachodnim. 

 

WIDEO: Zalana Trasa Łazienkowska. Nagranie od czytelniczki polsatnews.pl

 

Strażacy interweniowali w stolicy około 20. 

 

W weekend wciąż upalnie i burzowo

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że w weekend czeka nas kontynuacja upalnej i niestety także burzowej pogody. W wielu regionach nadal rozwijać się będą burze oraz nawałnice z porywistym wiatrem. Spadnie także grad.

 

W sobotę powinna nastąpić lekka poprawa. W większości polski przelotny deszcz i burze. Miejscami może wystąpić porywisty wiatr.

 

Najbardziej intensywnych opadów mogą spodziewać się mieszkańcy województw wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Tam duże zachmurzenie, przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Temperatura od 22 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 30 Mazowszu.

 

W niedzielę zrobi się nieco chłodniej, a na Pomorzu będzie nawet około 23 stopni Celsjusza. Na wschodzie nadal bardzo ciepło, miejscami do 30 stopni Celsjusza. Burze, lokalnie nadal silne, wystąpią we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie i Pomorzu, za sprawą rozbudowującego się wyżu będzie już spokojnie.

 

laf/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie