IMGW: burze i upał w całym kraju. Szczególnie niebezpiecznie na wschodzie

Polska
IMGW: burze i upał w całym kraju. Szczególnie niebezpiecznie na wschodzie
pixabay/WikimediaImages
W całym kraju mogą rozwinąć się burze

Po południu i wieczorem w całym kraju mogą rozwinąć się burze. Czeka nas upalna noc, szczególnie na wschodzie - przekazała synoptyk z Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Małgorzata Tomczuk.

Najgroźniejsze burze będą występowały we wschodniej połowie kraju. Tutaj możliwe są porywy wiatru dochodzące nawet do 90-100 km/h. Jak prognozuje synoptyk "opady deszczu wyniosą do 50 mm (50 litrów na mkw.,)a lokalnie szczególnie przy kumulacji z nieba spadnie nawet do 60 mm (60 litrów) wody na mkw".

 

ZOBACZ: Alerty IMGW. Możliwe podtopienia i burze z gradem

 

Na zachodzie też wystąpią burze, jednak mogą one być nieco łagodniejsze. - Z tym, że należy pamiętać, że każda burza niesie ze sobą duże zagrożenie i, jeśli to możliwe, należy się chronić w zamkniętych budynkach - ostrzega Małgorzata Tomczuk.

Nie odpoczniemy w nocy

Nie odpoczniemy od burz w nocy. "Aktywności burzowa jest na tyle silna, że przeciągają się burze, które powstają w ciągu dnia albo też tworzą się nowe burze" - wyjaśniła synoptyk. W dalszym ciągu groźnych burz można się spodziewać na wschodzie kraju. Jednak na zachodzie też nie da się ich uniknąć. "Także noc nie przyniesie nam uspokojenia" - podsumowała synoptyk.

 

IMGW alerty przed burzami z gradem wydał dla wszystkich województw, z wyjątkiem woj. pomorskiego i woj. kujawsko-pomorskiego, gdzie ostrzega przed silnym deszczem z burzami.

 

Czwartkowe popołudnie i wieczór będą upalne. Na wschodzie kraju temperatura osiągnie 33 stopnie Celsjusza, więc wieczorem będzie tam bardzo ciepło około 27-28 stopni. Na zachodzie będzie nieco chłodniej - tam od rana więcej chmur - więc i temperatury będą niższe - 25 - 27 stopni. Wieczorem słupki termometrów pokażą około 20 stopni.

Alerty drugiego stopnia

W nocy nieco chłodniej na zachodem, tam około 17-19 stopni Celsjusza. Reszta kraju będzie ze zdecydowanie większymi temperaturami, zbliżonymi do 20 stopni Celsjusza. "Niestety, noc nie przyniesie nam zbytniej ochłody" - podsumowała synoptyk IMGW.

 

W dziesięciu województwach obowiązują alerty drugiego stopnia przed upałem: pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim

 

WIDEO: prognoza pogody

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie