Koronawirus w Europie. Kolejne rekordy trzeciej fali w Wielkiej Brytanii, wzrost zakażeń we Włoszech

Świat
Koronawirus w Europie. Kolejne rekordy trzeciej fali w Wielkiej Brytanii, wzrost zakażeń we Włoszech
PAP/EPA/JUAN IGNACIO RONCORONI; Zdj. ilustracyjne
W Wielkiej Brytanii stwierdzono 5,28 mln infekcji

Najwyższe od początku trzeciej fali epidemii liczby wykrytych nowych zakażeń koronawirusem - 48 553 - i zgonów z powodu Covid-19 - 63 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - podały władze w czwartek. To kolejny dzień z rekordowymi bilansami. Z kolei we Włoszech, w ciągu ostatniego tygodnia liczba zakażeń wzrosła o ponad 60 proc.

Jeśli chodzi o wykryte infekcje, to w Wielkiej Brytanii ich bilans jest aż o 6251 wyższy od środowego, gdy po raz pierwszy w czasie trzeciej fali przekroczono poziom 40 tys., a także najwyższy od 15 stycznia. Dla porównania - w czwartek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła 32,5 tys. Najwyższym dobowym wynikiem od początku całej epidemii pozostaje ten z 8 stycznia tego roku, gdy poinformowano o ponad 68 tys. nowych zakażeń. Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 5,28 mln infekcji, co jest siódmą najwyższą liczbą na świecie.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia po szczepionkach Pfizer i Moderny

 

Natomiast bilans nowych zgonów jest najwyższy od 26 marca. Wprawdzie liczba zgonów rośnie znacznie wolniej niż zakażeń i jest bardzo daleko od poziomów ze stycznia - gdy niemal codziennie umierało ponad tysiąc osób - ale ich wzrost też jest zauważalny. W czwartek przed tygodniem informowano o 35 zarejestrowanych zgonach. Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarły 128 593 osoby, co również jest siódmym bilansem na świecie.

Anglia znosi restrykcje

Rośnie ponadto liczba osób przebywających w szpitalach z powodu Covid-19. Według stanu ze środy było ich 3786, czyli najwięcej od 31 marca, choć nadal jest to znacząco poniżej rekordowych poziomów z połowy stycznia, gdy w szczytowym momencie było to powyżej 39 tys.

 

Mimo rosnącej szybko liczby zakażeń brytyjski rząd zdecydował, że w poniedziałek Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji. Jest on zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami. Władze Szkocji i Walii wybrały ostrożniejsze podejście i nieco poluzują ograniczenia w przyszłym tygodniu, ale nie zniosą ich zupełnie, utrzymując m.in. obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia.

 

Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło prawie 46,1 mln osób, a obie - 35,34 mln. Stanowi to odpowiednio 87,5 proc. oraz 67,1 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu do 19 lipca wszystkim dorosłym ma zostać zaoferowana możliwość przyjęcia co najmniej pierwszej dawki szczepionki.

Włochy: wzrost zakażeń o 60 proc.

Fundacja, prowadząca monitoring epidemii we Włoszech, poinformowała, że od 7 do 13 lipca liczba nowych wykrywanych przypadków zakażenia wzrosła z około 5,5 tysiąca do 9 tysięcy. To, jak wyjaśniono, rezultat szerzenia się wariantu Delta, występującego obecnie w prawie wszystkich włoskich regionach.

 

Średnia dobowa liczba zgonów zmniejszyła się zaś z 24 do 15.

 

ZOBACZ: Portugalia. Pub oferuje darmowe piwo zaszczepionym przeciwko COVID-19

 

Czwartkowe dane Ministerstwa Zdrowia potwierdzają utrzymującą się tendencję: wzrost liczby nowych infekcji i spadek zgonów. Ostatniej doby na Covid-19 zmarło 9 osób i zanotowano 2455 kolejnych przypadków koronawirusa wykrytych w 190 tysiącach testów. Do 1,3 proc. wzrósł odsetek pozytywnych wyników. Łączny bilans zmarłych wynosi 127 840.

 

Spadła liczba pacjentów w szpitalach, także na intensywnej terapii, gdzie jest 153 najciężej chorych. Obecnie zakażonych jest ponad 40 tysięcy osób; w domowej izolacji przebywa około 39,6 tys.

 

Liczba wykonanych dotąd szczepień we Włoszech zbliża się do 60 milionów. Zakończyło je 25,5 mln osób, czyli 47 procent populacji.

bas/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie