Malta wycofuje się z zakazu wjazdu dla niezaszczepieni. Będzie to możliwe, ale na innych warunkach

Świat
Malta wycofuje się z zakazu wjazdu dla niezaszczepieni. Będzie to możliwe, ale na innych warunkach
Polsat News
Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię

Malta zmienia zdanie ws. wjazdu turystów. W piątek maltański minister zdrowia ogłosił, że do kraju będą wpuszczane tylko osoby w pełni zaszczepione. We wtorek wieczorem okazało się, że Valletta rezygnuje z tego pomysłu. Każdy będzie mógł przylecieć na wyspę, ale niezaszczepieni będą musieli odbyć kwarantannę.

Rząd Malty poinformował we wtorek wieczorem, że rezygnuje z planu wpuszczania na swoje terytorium jedynie osób w pełni zaszczepionych na Covid-19, jednak przybywający na wyspę bez certyfikatu szczepionkowego będą musieli odbyć kwarantannę.

 

W piątek maltański minister zdrowia Chris Fearne poinformował, że od środy do kraju nie będą wpuszczane osoby, które nie są w pełni zaszczepione, a wtorkowy komunikat rządu ukazał się na kilka godzin przed wejściem w życie tego wymogu.

"Musimy chronić swoje społeczeństwo"

Fearne oznajmił w piątek, że Malta będzie pierwszym krajem Unii, który ten zakaz wprowadzi, ponieważ "musi chronić swoje społeczeństwo". Dodał, że ostatnie przypadki koronawirusa wykryto wśród gości, którzy mieli negatywne testy, zanim wsiedli do samolotu lecącego na Maltę, lecz nie byli zaszczepieni.

 

WIDEO: Malta zmienia zdanie. Do kraju wjadą niezaszczepieni, ale na innych warunkach

 

 

Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Populacja wyspy została zaszczepiona jak dotąd w 79 proc., a władze mają zamiar osiągnąć wskaźnik wyszczepienia rzędu 85 proc. W czerwcu na Malce zdarzały się dni, gdy nie odnotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba infekcji zaczęła ponownie rosnąć.

Protest UE 

Przeciw decyzjom rządu Malty zaprotestowała Bruksela. Valletta wycofała się z pomysłu, jednak chce wysyłać na kilkudniową kwarantannę każdego, kto nie będzie mógł przedstawić certyfikatu wakcynacji.

 

ZOBACZ: Francja. Na zakupy tylko z certyfikatem; obowiązkowe szczepienia dla medyków

 

Turysta spoza Wielkiej Brytanii lub obszaru Unii-bez względu na to czy jest zaszczepiony-będzie musiał udać się na izolację.

laf / PAP / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie