Sposób prowadzenia samochodu może ujawnić wczesne objawy choroby Alzheimera - nowe badania

Technologie
Sposób prowadzenia samochodu może ujawnić wczesne objawy choroby Alzheimera - nowe badania
Zdjęcie ilustracyjne. Pexels/Sindre Strøm
Sposób prowadzenia auta może powiedzieć wiele o zdrowiu danej osoby - twierdzą naukowcy

U niektórych osób wraz z wiekiem zauważalne są delikatne różnice w sposobie prowadzenia samochodu. Według naukowców te zmiany są związane z wczesnymi stadiami choroby Alzheimera.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy te różnice można wykryć za pomocą urządzeń śledzących GPS. Grupa osób powyżej 65. roku życia ze stanu Waszyngton zgodziła się na monitorowanie ich jazdy przez rok. Badacze chcieli przekonać się, czy samo badanie nawyków prowadzenia pojazdów tej grupy może ujawnić początek choroby. Okazało się, że może.


Spośród 139 osób biorących udział w badaniu testy medyczne wykazały, że około połowa z nich miała bardzo wczesną lub "przedkliniczną" chorobę Alzheimera, zaś druga połowa nie. Analiza ich jazdy ujawniła wykrywalne różnice między grupami.

Wolniejsza jazda, mniej zmian

Okazało się, że osoby z przedkliniczną chorobą Alzheimera mają tendencję do wolniejszej jazdy, dokonywania nagłych zmian, mniej podróżują w nocy i ogólnie jeżdżą mniej. Podczas jazdy odwiedzali także mniej miejsc pobocznych, trzymając się nieco bardziej konkretnych tras.

 

ZOBACZ: Nowy lek na Alzheimera. USA dopuszcza preparat do użytku

 

- To, w jaki sposób ludzie poruszają się w swoim codziennym środowisku, od miejsc, które odwiedzają, po sposób, w jaki jeżdżą, może nam wiele powiedzieć o ich zdrowiu – mówi cytowana przez BBC Sayeh Bayat, doktorantka z University of Toronto, która kierowała badaniem.

 


Badacze podzielili uczestników na dwie grupy (osoby z przedkliniczną chorobą Alzheimera i bez) za pomocą testów medycznych, takich jak testy płynu mózgowo-rdzeniowego i tomografii emisyjnej pozytonów (PET).

 

Korzystając z wyników uzyskanych z danych dotyczących jazdy, byli w stanie zaprojektować model, który mógłby prognozować prawdopodobieństwo wystąpienia przedklinicznej choroby Alzheimera na podstawie jedynie wieku i danych GPS dotyczących jazdy. Okazał się w 86 proc. trafny.

 

ZOBACZ: Odkrycie gdańskich naukowców. Związek w soi może pomóc w leczeniu Alzheimera

 

- Używając tych bardzo niewielu wskaźników można naprawdę, z bardzo dużą pewnością określić, czy dana osoba ma przedkliniczną chorobę Alzheimera, czy nie – twierdzi Bayat.

Tania metoda na wczesne wykrycie choroby

Potrzebne są większe badania, aby wykazać definitywny związek między wykrytymi zachowaniami podczas jazdy a przedkliniczną chorobą Alzheimera. Ale może to pomóc w opracowaniu taniej metody na wykrycie choroby na wczesnym etapie.

 

Cytowana przez BBC Laura Phipps z Alzheimer's Research UK stwierdziła że badanie jest "naprawdę interesujące". Dodała, że zmiany w zachowaniu kierowcy są często zauważane przez członków rodziny osoby, u której później zdiagnozowano chorobę.

 

ZOBACZ: To już pewne! Alzheimera można wykryć za pomocą badania krwi

 

- Badania wykazały, że w rzeczywistości choroba może rozpocząć się w mózgu do 20 lat przed pojawieniem się objawów – powiedziała.

Ponad 500 tysięcy chorych w Polsce

Choroba Alzheimera to najczęstsza postać otępienia, nieuleczalna i postępująca choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci pacjenta. W 2006 r. na świecie cierpiało na nią około 26,6 miliona chorych. Przewiduje się, że w 2050 dotknie ona jedną na 85 osób.


Według informacji podanych przez związek stowarzyszeń Alzheimer Polska, w Polsce według szacunków jest dziś ponad 500 tysięcy chorych, a wśród nich ponad 300 tysięcy żyje z chorobą Alzheimera. Za 30 lat liczba ta się potroi. Chorych z chorobą Alzheimera i ich najbliższych opiekunów rodzinnych może być wtedy prawie 2 miliony.

an/BBC/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie