Irak. Pożar szpitala covidowego w Nasiriji. Do 92 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Świat
Irak. Pożar szpitala covidowego w Nasiriji. Do 92 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych
Flickr/Stephen Rahn/zdjęcie ilustarcyjne

Do 92 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych pożaru w szpitalu dla chorych na Covid-19 w mieście Nasirija w południowym Iraku - poinformowały we wtorek lokalne władze. Ponad 100 osób zostało rannych. Poprzednio informowano o 66 ofiarach.

Pożar, który wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek, był spowodowany wybuchem butli z tlenem - podały lokalne władze ds. zdrowia. Wstępne dochodzenie wykazało, że iskry z wadliwego okablowania przeniosły się na zbiornik z tlenem, który następnie eksplodował - przekazały policja i obrona cywilna.

 

Rodziny ofiar i lekarze pracujący w placówce zarzucają władzom zaniedbania i brak podstawowych środków bezpieczeństwa.

 

- Niewystarczająco szybka akcja gaśnicza, za mało strażaków. Chorzy ludzie palący się żywcem. To katastrofa - powiedział cytowany przez Reutersa Mohammed Fadhil, który wraz z innymi bliskimi ofiar zebrał się przed miejską kostnicą w oczekiwaniu na wydanie ciał osób, które zginęły w pożarze.

Wezwanie do dymisji premiera

Według lokalnych urzędników zwęglone zwłoki 21 ofiar wciąż nie zostały zidentyfikowane.

 

 

"Katastrofa w szpitalu Al-Hussein jest wyraźnym dowodem na nieudaną ochronę życia Irakijczyków. Nadszedł czas, aby położyć kres tej katastrofalnej porażce" - napisał na Twitterze przewodniczący irackiego parlamentu Mohammed al-Halbusi.

 

ZOBACZ: Prawie 2 tys. interwencji z powodu nawałnic. Ewakuowano cztery obozy harcerskie

 

"To kolejna katastrofa humanitarna w Iraku. Premier powinien natychmiast zrezygnować" – skomentował na Twitterze iracki lekarz, doktor Abdullah al-Bajati.

To kolejny pożar

To już druga taka tragedia w ciągu trzech miesięcy. Do podobnego wypadku doszło w kwietniu, gdy wybuch butli z tlenem w szpitalu dla chorych na Covid-19 w Bagdadzie spowodował pożar, w którym zginęły co najmniej 82 osoby, a 110 zostało rannych.

 

- Powtórzenie się tak tragicznego wypadku w przeciągu kilku miesięcy pokazuje, że środki bezpieczeństwa są wciąż niewystarczające - powiedział przewodniczący irackiej Komisji Praw Człowieka Ali Bayati.

 

W poniedziałek z polecenia premiera Iraku Mustafy al-Kadhimiego aresztowano dyrektora szpitala w Nasirii i miejskich urzędników odpowiedzialnych za zdrowie i obronę cywilną.

Koronawirus w Iraku

Targany wewnętrznymi konfliktami i osłabiony międzynarodowymi sankcjami Irak, w którym system opieki zdrowotnej od lat jest zrujnowany z powodu trudności gospodarczych i korupcji, cały czas walczy z epidemią Covid-19.

 

Codziennie diagnozowanych jest średnio 8,4 tys. nowych infekcji.

 

Sskaźnik ten ciągle rośnie i już przewyższył średnią liczbę dziennych zakażeń obserwowaną w szczycie drugiej fali epidemii wiosną bieżącego roku.

wys/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie