Burza nad Warszawą. Zalane ulice, utrudnienia w komunikacji miejskiej

Polska
Burza nad Warszawą. Zalane ulice, utrudnienia w komunikacji miejskiej
Miłka Jesionowska
Zalane ulice w Warszawie

W poniedziałek wieczorem nad Warszawą przeszła burza. Zalane są ulice, część z nich jest nieprzejezdna. ZTM informuje o utrudnieniach w komunikacji miejskiej. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed kolejnymi burzami w nocy.

Strażacy otrzymali najwięcej zgłoszeń o podtopieniach od mieszkańców Ursynowa i Wilanowa, zalane są także ulice w podwarszawskich miejscowościach. 

Zalane piwnice i garaże, połamane drzewa

- Do godz. 20 było około 80 zgłoszeń do straży pożarnej w związku z trwającymi burzami - przekazał rzecznik komendanta mazowieckiego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Stołeczna straż informuje z kolei, że zgłoszenia cały czas napływają i dotyczą głównie podtopień garaży, piwnic, czy też połamanych drzew czy spadających konarów. Nie ma żadnych rannych.

 

ZOBACZ: Ekohydrolog: dopóki nie zabraknie wody w kranach, nie zauważymy, że grozi nam susza

 

Przez burze metro na stacji Stokłosy na Ursynowie musiało zamknąć jedno wejście. - Mimo tego ze stacji nadal można korzystać - przekazała rzeczniczka metra Anna Bartoń. Jak wyjaśniła, grodzie zostały zamknięte, aby do stacji nie wlewała się woda w związku z intensywnymi opadami deszczu. - W tej chwili woda jest wypompowywana - dodała.

 

Kierowcy mieli problemy z dostaniem się z Doliny Służewieckiej do al. KEN, ponieważ woda zalazła zjazd. Zalane były również inne ulice na Ursynowie. Zaskoczeni kierowcy mają problemy z dalszą jazdą, a niektórzy mieszkańcy wracają do domów brodząc w wodzie.

 

Również w Śródmieściu burze spowodowały szkody. Na Krakowskim Przedmieściu wiatr powywracał parasole, krzesła i stoliki w jednym z kawiarnianych ogródków.

 

Na nagraniach w mediach społecznościowych widać zalane ulice i samochody do połowy w wodzie. 

 

 

"Z powodu intensywnych opadów deszczu w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i KM. Możliwe opóźnienia, odwołania, przekierowania i relacje skrócone pociągów" - informuje WTP. Dodano, że może to dotyczyć komunikacji w innych miejscach stolicy.

 

Burze spowodowały usterkę urządzeń sterowania ruchem kolejowych w rejonie stacji Warszawa Zachodnia na peronie 8 i na szlaku Lesiów – Dobieszyn. Ponadto drzewo spadło na sieć trakcyjną na torze numer 1 na szlaku Warszawa Zachodnia – Warszawa Włochy.

 

W poniedziałek po południu wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia przed upałem oraz burzami z gradem. Alerty dotyczą terenu całego kraju. Burzom towarzyszą wiatr - w porywach do 90 km/h i grad. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert o burzach dla mieszkańców województw: pomorskiego, podkarpackiego oraz części małopolskiego i mazowieckiego.

jo
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie