Dopłaty do aut elektrycznych. Jak zyskać dotację na zakup samochodu?

Polska
Dopłaty do aut elektrycznych. Jak zyskać dotację na zakup samochodu?
Pixaby/ zdj. ilustracyjne
Według NFOŚiGW cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online przy minimum formalności

Od poniedziałku osoby fizyczne mogą składać wnioski o dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Dopłata dla osób z Kartą Dużej Rodziny to 27 tys. zł, bez limitu ceny.

W poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program "Mój elektryk", z którego osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Budżet programu sięga 500 mln zł, z czego 100 mln zł trafi na dopłaty dla osób fizycznych.

 

Dotacja dla nabywców indywidualnych wyniesie 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację będą mogły liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

 

ZOBACZ: Polregio chce kupić elektryczne autobusy. Mają dowozić pasażerów na pociągi

 

- Przede wszystkim liczymy, że masowe użytkowanie pojazdów zeroemisyjnych zmniejszy smog, uciążliwość dla mieszkańców szczególnie dużych miast, ale w perspektywie, też mniejszych aglomeracji. Natomiast doraźnie chcielibyśmy, aby ten rynek ruszył, aby też osoby fizyczne nabywały te pojazdy jako adekwatne do ich potrzeb - powiedział Polsat News Rafał Kręcisz, Dyrektor Departamentu Zeroemisyjnego w NFOŚiGW.

Jak zyskać dotację? 

Według NFOŚiGW cały proces przyznawania dotacji będzie prowadzony online przy minimum formalności. Dofinansowanie dla osób fizycznych będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta - w tym celu wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny.

 

WIDEO: Rusza program "Mój Elektryk". Jak zyskać dotację na zakup aut elektrycznych?

Osoba ubiegająca się o dofinansowanie musi zarejestrować pojazd na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji. W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek, po złożeniu przez wnioskodawcę podpisu elektronicznego, będzie stanowił umowę z Funduszem - podał NFOŚiGW.

 

ZOBACZ: Polregio chce kupić elektryczne autobusy. Mają dowozić pasażerów na pociągi

 

Jak zapowiedział przed tygodniem wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski, w ciągu kilku tygodni możliwość ubiegania się o dopłaty do zakupu elektryków otrzymają przedsiębiorcy, samorządy i inne instytucje.

 

Realizację programu przewidziano na lata 2021–2026, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 roku lub do wyczerpania środków.

laf/msl / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie