Poseł PSL: "Druga Japonia? Miska ryżu może nam zostać"

Polska
Poseł PSL: "Druga Japonia? Miska ryżu może nam zostać"
Polsat News

"Polski Ład dla wsi" - pod takim hasłem Prawo i Sprawiedliwość wyruszyło w Polskę. Premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecują zmiany i pomoc dla rolników. O tych zapowiedziach dyskutowali goście "Debaty Dnia".

Michał Kołodziejczak z Agrounii mówił, że PiS już wcześniej składał polskim rolnikom obietnice. - Kaczyński mówił o ubezpieczeniach - w 2019 roku Ardanowski (ówczesny minister rolnictwa - red.) proponował wprowadzenie ubezpieczeń w rolnictwie, które miały odmienić polską wieś - ten pomysł nie został wprowadzony - to są tylko obietnice, które nie zostaną wprowadzone - ocenił Kołodziejczak.
 
Przewodniczący Agrounii stwierdził, że "pewnie zbliżamy się do wyborów, bo za każdym razem przed wyborami słyszymy o tym, że dla PiS-u polska wieś jest bardzo ważna".

"Ubezpieczenia to priorytet"

Do zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o ubezpieczeniach dla rolników odniósł się Norbert Kaczmarczyk, poseł Solidarnej Polski. - Jeżeli chodzi o ubezpieczenia, to jest to priorytet i cieszę się, że prezes Kaczyński doszedł do wniosku, że te ubezpieczenia powszechne od kataklizmów trzeba zwalczyć jednym ubezpieczeniem i powrotem do ubezpieczenia z 1992 roku - stwierdził.
 
 
Zdaniem polityka Solidarnej Polski, "rolnicy dziś nie wiedzą od czego się ubezpieczać, bo te ubezpieczenia są bardzo drogie - jeżeli będą kompleksowe, to będzie dobrze i pieniądze na wszystko się znajdą". 
 
WIDEO: fragment programu "Debata Dnia" z poniedziałku 12 lipca
 
 
Przeciwne zdanie wyraził poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Stefan Krajewski. - Obawiam się, że te ubezpieczenia będą pochłaniać te domy, które będą sypać się, jak stawiane z kart - stwierdził.
 
- To, co słyszymy, że te pieniądze popłyną, to tylko mam pytanie, co będzie decydować o ich podziale - paszport covidowy czy legitymacja PiS-u - bo jeżeli legitymacja, to one będą tylko przyczyniać się do podziałów - stwierdził Krajewski. 
 
Na słowa polityka PSL żywo zareagował poseł Solidarnej Polski, który w trakcie programu, wykrzyknął, że "to nie jest prawda". Na to Krajewski odpowiedział, że "mówi prawdę". 

"Nie kłamcie, bo psujecie dobre relacje"

- PiS chce leczyć rolnictwo z rezerwy, jeżeli znajdą się pieniądze - to jest pomysł PiS-u - stwierdził przewodniczący Agrounii, po wymianie zdań między politykami.
 
- Nie kłamcie, bo psujecie dobre relacje - powiedział w reakcji na słowa Kołodziejczaka poseł Solidarnej Polski. - Można normalnie współpracować ponad podziałami, a wy, niestety, tak jątrzycie w tych studiach telewizyjnych, jak takie pieski. Zamiast kulturalnie dyskutować - stwierdził Kaczmarczyk.
 
- Druga Japonia, a miska ryżu może nam zostać - podsumował Stefan Krajewski, nawiązując do poniedziałkowych słów premiera Morawieckiego o tym, że "Polska idzie podobną ścieżką co Japonia".
 
kmd/jo / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie