Nieoficjalnie: będą zmiany w Kancelarii Prezydenta RP

Polska
Nieoficjalnie: będą zmiany w Kancelarii Prezydenta RP
wikimedia/Janusz Jurzyk/CC BY-SA 3.0
Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zastąpi ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch.

Prezydent Andrzej Duda dokona we wtorek po południu zmian w Kancelarii Prezydenta RP; odwoła Krzysztofa Szczerskiego z funkcji szefa Biura Polityki Międzynarodowej i powoła na to stanowisko Jakuba Kumocha - wynika z nieoficjalnych informacji z prezydenckiej kancelarii.

W czerwcu szef MSZ Zbigniew Rau wręczył Krzysztofowi Szczerskiemu nominację na funkcję ambasadora, stałego przedstawiciela RP przy ONZ. Szczerski przekazał wówczas PAP, że obowiązki ambasadora w Nowym Jorku chce objąć w połowie sierpnia.

 

ZOBACZ: Krzysztof Szczerski ambasadorem przy ONZ. Szef MSZ wręczył nominację

 

Prezydencki minister powiedział wtedy również, że na połowę lipca prezydent Andrzej Duda planuje formalne zmiany personalne w KPRP.

 

Według nieoficjalnych informacji, prezydent dokona zmian w Kancelarii we wtorek o godz. 15. Szczerskiego na stanowisku szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zastąpi ambasador RP w Turcji Jakub Kumoch.

Kim jest Kumoch?

Kumoch w latach 2016-2020 pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, przyczynił się m.in. do nagłośnienia pracy grupy Aleksandra Ładosia i faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

 

ZOBACZ: Yad Vashem zbada dokumenty dotyczące polskich dyplomatów z Grupy Ładosia

 

Wcześniej pracował jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego. Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety "Dziennik".

 

Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych; brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Mówi w 10 językach

Kumoch z wykształcenia jest orientalistą i politologiem - ukończył Instytut Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego.

 

W 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Mówi biegle w języku: tureckim, angielskim, francuskim, chorwackim, hiszpańskim, rosyjskim, niemieckim i włoskim. Posługuje się również m.in. językiem ukraińskim i arabskim.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie