Finał Euro 2020. Włosi pokonali Anglików w rzutach karnych

PAP/EPA/ANDY RAIN
Włosi mistrzami Europy

Reprezentacja Włoch pokonała Anglię w finałowym meczu Euro 2020. Po 120 minutach gry na Wembley był remis 1:1. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. W nich 3:2 triumfowali Włosi. To drugi tytuł mistrzów Europy w historii reprezentacji Włoch.

Reprezentacja Anglii objęła prowadzenie w drugiej minucie. Gola strzelił Luke Shaw, zawodnik Manchesteru United. Obie strony doprowadziły do sytuacji podbramkowych, ale pierwsza połowa meczu zakończyła się prowadzeniem Anglików.

W drugiej części spotkania Włosi przystąpili do ataku. Udało im się wyrównać wynik spotkania w 67. minucie. Gola z bliskiej odległości strzelił Leonardo Bonucci.

Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1, więc konieczne było rozegranie dogrywki, jednak przez kolejne 30 minut wynik nie uległ zmianie.

Zdecydowały rzuty karne

W konkursie rzutów karnych lepsi okazali się Włosi. Strzały z 11 metrów wykorzystali Berardi, Bonucci i Bernandeschi. Dwa uderzenia włoskich zostały obronione przez angielskiego bramkarza.

Dla Anglików trafiali Kane i Maguire. Marcus Rashford uderzył w słupek, natomiast w ostatniej serii bramkarz Gianluigi Donnarumma obronił strzał Baukayo Saki, co przesądziło o wygranej Włochów.

Niebezpieczna sytuacja pod Wembley

Kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem finałowego spotkania Euro 2020 doszło do zamieszania pod stadionem. Kibice próbowali przedostać się na teren Wembley. Stewardzi z pomocą policji powstrzymali osoby próbujące przedrzeć się przez barierki.

- Środki zapobiegawcze zostały szybko uruchomione w odpowiednich obszarach i nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa przez osoby bez biletów, które próbowały dostać się na stadion - poinformowano w oświadczeniu.

Kto mistrzem Europy?

Selekcjoner Włoch Roberto Mancini obiecał, że jego podopieczni zaprezentują atrakcyjny, ofensywny futbol - taki sam jak we wcześniejszych meczach bieżącej edycji ME. Zdobyli dotychczas 12 bramek, co jest drugim najlepszym wynikiem turnieju. Więcej ma tylko pokonana przez Italię w półfinale Hiszpania - 13.

ZOBACZ: 15-letni kolekcjoner autografów. Ma ich blisko 300

- Nie możemy zmienić czegoś, co doprowadziło nas tak daleko - podkreślił Mancini.

Anglia gra z kolei jak... Włochy w przeszłości. Jej atutami są silna defensywa - podopieczni trenera Garetha Southgate'a stracili tylko jedną bramkę w sześciu meczach - a także siła fizyczna.

- Postaramy się narzucić nasz futbol, jak to robiliśmy dotychczas. Oby jutro było podobnie - powiedział Southgate.

Włochy ostatnio sięgnęły po mistrzostwo Europy w 1968 roku - dwa lata po tym, jak Anglia odniosła jedyny sukces w wielkiej imprezie piłkarskiej i wywalczyła w roli gospodarza tytuł mistrza świata. Reprezentacja Anglii nigdy nie zdobyła mistrzostwa "starego kontynentu".