Powrót obostrzeń w St. Petersburgu. "Sytuacja po Euro 2020 się pogorszyła"

Świat
Powrót obostrzeń w St. Petersburgu. "Sytuacja po Euro 2020 się pogorszyła"
Pixabay/Tama66

W Petersburgu, gdzie odbyły się niedawno mistrzostwa Europy w piłce nożnej, od 13 lipca imprezy masowe będą mogły gromadzić tylko do 75 uczestników. Takie ograniczenia z powodu epidemii koronawirusa zapowiedział w czwartek gubernator Aleksandr Biegłow.

Na imprezy sportowe nie będą wpuszczani widzowie. Zawodnicy, trenerzy i sędziowie muszą wykazać się zaświadczeniem o szczepieniu przeciw COVID-19 bądź negatywnym wynikiem testu PCR. W teatrach i salach koncertowych liczba widzów nie może przekroczyć 1,5 tysiąca. W cyrku zapełnienie widowni zostaje ograniczone z 75 procent do 50 procent.

 

Ograniczenia, które będą obowiązywać do 16 sierpnia, wprowadzono niedługo po rozgrywkach piłkarskich w Petersburgu, na które przyjechali - mimo zamkniętych granic - kibice z zagranicy. Wicepremier Tatiana Golikowa przyznała niedawno, że po tych imprezach sportowych i rozrywkowych w mieście nad Newą sytuacja epidemiczna pogorszyła się.

 

Władze Finlandii oceniały, że wzrost zachorowań w ich kraju w dużym stopniu jest związany z powrotem do Finlandii kibiców, którzy gościli na meczach w Petersburgu.

 

ZOBACZ: 150 tys. kibiców w Petersburgu? "Dość duża liczba na meczach"

 

Ponadto pod koniec czerwca odbył się w Petersburgu doroczny festiwal absolwentów szkół średnich, którego częścią jest koncert i pokaz fajerwerków. Tysiące widzów pojawiło się na nim bez maseczek ochronnych, wielu ludzi nie przestrzegało wymaganego dystansu. Gubernator Biegłow w odpowiedzi na krytykę powiedział, że uczestnicy, którzy otrzymali bilety byli uprzedzani, że ostateczna decyzja o udziale w zgromadzeniu należy do nich.

 

Jak podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią, w ciągu ostatniej doby w Petersburgu odnotowano 1937 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 101 pacjentów z Covid-19.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie