Belgia. Wrócili samolotem z COVID-19. Bilety kupili im rodzice

Świat
Belgia. Wrócili samolotem z COVID-19. Bilety kupili im rodzice
Pixabay
Mimo pozytywnego testu części z nich udało im się wejść do samolotu (zdjęcie ilustracyjne)

Około 20 młodych Belgów, u których wynik testu na Covid-19 dał wynik pozytywny podczas wakacji w Hiszpanii, wróciło do Belgii samolotem w ciągu ostatnich kilku dni. Bilety lotnicze kupili im rodzice - donosi "Brussels Times".

Wszyscy młodzi ludzie, którzy byli na imprezowych wakacjach na Costa Brava z młodzieżową organizacją podróżniczą Jongerentravel, uzyskali pozytywny wynik testu PCR, który został przeprowadzony w oficjalnych hiszpańskich ośrodkach testowych - Katrien Corens z Jongerentravel potwierdziła VRT NWS.

 

Mimo pozytywnego testu części z nich udało im się wejść do samolotu, korzystając z luki w systemie. To dlatego, że Belgowie powracający z czerwonej strefy muszą jedynie przedstawić swój Formularz Lokalizacji Pasażera (PLF) po przylocie.

 

Osoby bez certyfikatu Covid muszą zostać przebadane po powrocie do Belgii i pozostają w kwarantannie, aż otrzymają negatywny wynik testu. Dlatego linie lotnicze nie proszą o negatywny wynik testu PCR od Belgów, którzy chcą wrócić do swojego kraju.

 

"System nie jest właściwy"

 

Młodzi ludzie otrzymali bilety lotnicze od swoich rodziców, a organizator dowiedziała się o tym dopiero po czasie.

 

"System nie jest właściwy. Więc możesz po prostu odlecieć z ciemnoczerwonej strefy po pozytywnym wyniku testu? To szaleństwo" - powiedziała Corens.

 

Wirusolog i międzyfederalny rzecznik ds. Covid-19 Steven Van Gucht zwrócił uwagę, że każdy, kto zostanie zarażony za granicą, musi pozostać tam, aby poddać się kwarantannie.

ac/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie