Homar z mutacją jeden na dwieście milionów osobników. O mały włos został zjedzony

Świat
Homar z mutacją jeden na dwieście milionów osobników. O mały włos został zjedzony
Jane Carter / CC-by-SA / Commons
Niebieskie homary zdarzają się raz na 200 milionów osobników

Niebieski homar znajdował się w dostawie owoców morza dla pubu w Rochdale w Anglii. Nietypowy kolor skorupiaka zwrócił uwagę kucharza, który zbadał sprawę i ocalił go od gara wrzątku. Homar dostał imię Larry i nowy dom.

Szef kuchni Austin Hopely z pubu Hare on the Hill w Littheborough w Rochdale był zaskoczony, kiedy rozpakowywał zamówienie z firmy dostarczającej owoce morza. Znajdował się w nim w pełni wyrośnięty niebieski homar. Hopeley szybko dowiedział się, że ten kolor skorupy mięczaka zdarza się raz na dwieście milionów przypadków.

Larry, niebieski homar

Kucharz dał homarowi imię Larry i zaczął szukać mu nowego domu. - Kiedy zdałem sobie sprawę z rzadkości homara, nie mogłem się zmusić, by umieścić go w menu - powiedział gazecie "Manchester Evening Standard".

 

ZOBACZ: Czesi wymyślili sposób na uratowanie branży gastronomicznej

 

- Przeprowadziliśmy małą dyskusję i wiedziałem, że moralnie właściwym posunięciem jest znaleźć dla Larry'ego dom na stałe, gdzie będzie doceniany - dodał. Kucharz wraz ze swoją współpracownicą Emmą Konnanov obdzwonił lokalne ogrody i akwaria w poszukiwaniu takiego miejsca, ale bez efektu.

 

 

Po podzieleniu się historią w mediach społecznościowych dostał jednak wskazówkę, by zwrócić się do Sea Life - dużego akwarium w Manchesterze. Instytucja przysłała do pubu swojego eksperta, by ten odebrał nowego podopiecznego.

Homary-albinosy i inne

Jednak całe zamieszanie z niezwykłym okazem wprowadziło więcej okazji do zmian w menu pubu. "Zdecydowaliśmy, że Larry nie powinien być jedynym homarem ocalonym od mrocznego losu tylko dlatego, że ma kolor jak ze snu" - napisał pub na Facebooku. Dodano, że "żaden homar już nigdy nie zostanie skrzywdzony, by przygotować nasze niezwykłe brytyjskie przekąski".

 

ZOBACZ: Skorupiaki pomogą w ulepszeniu autonomicznych pojazdów

 

Błękitne homary nie są jedynymi rzadkimi okazami tych skorupiaków. Jeszcze rzadziej występują żółte, a nawet albinosy - homary kryształowe.

pdb/prz / The Independent
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie