Czesi wymyślili sposób na uratowanie branży gastronomicznej

Świat
Czesi wymyślili sposób na uratowanie branży gastronomicznej
Pxfuel/Public Domain
Czesi płacą za jedzenie i napoje, nie wiedząc, kiedy będą mogli wykorzystać kupony

W Czechach trwa zbiórka pieniędzy przeznaczonych na utrzymanie zamkniętych gospód, piwiarni i restauracji. W ramach akcji "Uratuj swoją gospodę" drogą voucherów, które będzie można zrealizować po zakończeniu ograniczeń związanych z epidemią Covid-19, zebrano ok. 7 mln koron (ponad 1 mln złotych).

Czesi płacą za jedzenie i napoje, nie wiedząc, kiedy będą mogli wejść do ulubionej gospody i wykorzystać kupony. Dziennie wydają w ten sposób około 360 tys. koron, czyli około 60 tys. złotych.

 

Akcję zainaugurowali piwowarzy z największych browarów, których tradycyjnym odbiorcą piwa są gospody i piwiarnie. Przyłączyły się browary rzemieślnicze i powstała strona internetowa, dzięki której można wesprzeć ulubione miejsca.

 

Vouchery o różnej wartości

 

W systemie zarejestrowano ok. 2,5 tys. gospód oferujących vouchery o różnej wartości. Piwowar z browaru w Pilźnie Vaclav Berka powiedział czeskiemu radiu publicznemu, że już wie, jak wykorzysta swój kupon.

 

ZOBACZ: Pandemia koronawirusa. Rosjanie kupują więcej alkoholu i leków na kaca

 

- Znam ordynatora Kliniki Uniwersyteckiej, on mi wskaże medyków z pierwszej linii i z nimi wypiję - oświadczył. Piwowar z browaru Staropramen w Pradze Libor Vavra, mimo że też kupił stosowne vouchery, na piwo się nie wybiera. Udział w akcji uważa za swój obowiązek, ponieważ jego profesja jest nierozerwalnie związana z gospodami i ich klientami.

 

Stali bywalcy czeskich gospód, tak zwani "sztamgaści", wprawdzie też kupują vouchery, ale wolą bardziej tradycyjne wsparcie ulubionych lokali. Tam, gdzie to możliwe, kupują piwo na wynos, przez specjalnie przygotowane okienka, do własnych dzbanów lub w plastikowych butelkach.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie