Anglia. Niektóre pigułki antykoncepcyjne dostępne bez recepty. "Wielka wygrana dla kobiet"

Świat
Anglia. Niektóre pigułki antykoncepcyjne dostępne bez recepty. "Wielka wygrana dla kobiet"
Karolina Grabowska / Pexels/Zdj. ilustracyjne
Tabletki antykoncepcyjne z progesteronem w małych dawkach będą dostępne bez recepty w Wielkiej Brytanii

Dwa rodzaje pigułek hormonalnych o działaniu antykoncepcyjnym będą dostępne w brytyjskich aptekach bez recepty - zdecydował tamtejszy urząd-regulator leków. Lovima i Hana to 75-mikrogramowe leki oparte wyłącznie na progesteronie.

Medicine and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) zatwierdziła w czwartek nową klasyfikację pigułek, która umożliwia wprowadzenie zmian w systemie ich sprzedaży. Teraz, by kupić te pigułki, wystarczy konsultacja z farmaceutą zamiast recepty od lekarza.

"Historyczna decyzja"

Decyzję tę określa się jako przełomową w 60-letniej historii doustnych środków antykoncepcyjnych na Wyspach. Pierwotnie mogły one być przepisane przez lekarza wyłącznie mężatkom. Teraz po raz pierwszy dostępne są nie tylko dla kobiet w każdej sytuacji życiowej, lecz także bez konieczności posiadania recepty.

 

ZOBACZ: "W pomocy doraźnej nie wystawiamy recept na leki antykoncepcyjne". Będzie skarga do NFZ

 

Czysto progesteronowa pigułka może być brana bezpiecznie przez kobiety, które nie mogą zażywać estrogenu. Potocznie zwana jest ona minipigułką, mini-pill. Szefowa MHRA podkreśliła, ogłaszając decyzję, że farmaceuci mają niezbędne kompetencje do oceny, kiedy pigułka jest bezpieczna dla kobiety i potrafią pomóc dokonać świadomego wyboru.

 

- Konsultowaliśmy się z szerokim gronem osób, które umożliwiły nam podjęcie decyzji, by po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dać kobietom dostęp do tej antykoncepcji bez recepty. Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi w naszych konsultacjach, większość z nich wsparła to podejście - powiedziała June Raine.

"Wielkie zwycięstwo kobiet"

W pozytywnym tonie wyraża się o nim też Robbie Turner, dyrektor Royal Pharmaceutical Society, a dr Edward Morris, szef Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, opisał go jako "wielkie zwycięstwo dla kobiet i dziewcząt". - Jesteśmy szczęśliwi, że ci, którzy potrzebują doustnej pigułki opartej tylko na progesteronie, mogą teraz iść do apteki i dostać do niej dostęp bez recepty. Teraz kobiety i dziewczyny nie będą napotykać niepotrzebnych barier, sięgając po tę antykoncepcję - podkreślił.

 

ZOBACZ: Gdańsk. Lekarz wystawiał "lewe" recepty. Razem z farmaceutą mogli wyłudzić 1,5 mln złotych

 

Edward Morris dodał, że nawet przed pandemią wiele kobiet miało duże trudności w dostępie do podstawowej kobiecej służby zdrowia, co skutkowało wzrostem liczby niechcianych ciąż.

pdb/prz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie