Szkolne gabinety stomatologiczne w trakcie wakacji. MEiN zachęca dyrektorów

Polska
Szkolne gabinety stomatologiczne w trakcie wakacji. MEiN zachęca dyrektorów
Pixabay/jarmoluk

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca dyrektorów szkół, aby wspólnie z dentystami ustalili sposób funkcjonowania w wakacje gabinetów stomatologicznych w szkołach i poinformowali o tym rodziców. Wskazuje, że w czasie nauki zdalnej dzieci nie mogły korzystać z opieki stomatologicznej.

Resort edukacji i nauki wskazuje, że wczesna identyfikacja próchnicy u dzieci i młodzieży wpływa na zdrowie całego organizmu. - Dlatego też widząc potrzebę poprawy stanu zdrowia oraz ugruntowania wiedzy na temat zdrowia jamy ustnej, przypominamy o możliwości skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w zakresie leczenia stomatologicznego dla dzieci i młodzieży, które są finansowane ze środków publicznych - informuje w komunikacie MEiN.

 

ZOBACZ: Zapalenie mózgu i udar konsekwencją nieleczonych zębów. Epidemia próchnicy u dzieci

 

Wskazano w nim, że podczas wakacji dzieci mogą korzystać z gabinetów dentystycznych znajdujących się na terenie szkoły. - To dobry czas, aby nadrobić zaległości w opiece stomatologicznej, jakie pojawiły się w związku z zawieszeniem stacjonarnej pracy szkół i placówek oraz ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych - zaznaczono.

 

Według resortu edukacji i nauki funkcjonowanie gabinetów dentystycznych w okresie wakacyjnym pozwoli także niektórym lekarzom dentystom na wypełnienie kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ich wcześniejsza realizacja była bowiem utrudniona ze względu na ograniczenia czasu epidemii.

Plany dot. gabinetów stomatologicznych w szkołach na czas wakacji

MEiN zachęca dyrektorów szkół, aby przeprowadzili w swoich szkołach działania organizacyjno-informacyjne związane z możliwością korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji.

 

Proponuje, aby obejmowały one: stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole w czasie przerwy wakacyjnej, poinformowanie rodziców o możliwości korzystania przez dzieci z opieki stomatologicznej, ustalenie wraz z lekarzem dentystą oraz rodzicami sposobu funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole, który będzie uwzględniał specyfikę czasu wakacji.

 

Przypomina ponadto, że w okresie wakacyjnym dzieci mogą korzystać z opieki dentystycznej w gabinetach, z którymi organ prowadzący zawarł umowę na świadczenie usług stomatologicznych.

 

Podkreśla, że udzielanie świadczeń stomatologicznych odbywa się zawsze w obecności i za zgodą rodzica/opiekuna dziecka.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie