Kara dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych. Zapłacą kilkaset milionów euro

Świat
Kara dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych. Zapłacą kilkaset milionów euro
pixabay
KE ustaliła, że niemieckie koncerny Daimler, BMW i Volkswagen naruszyły unijne przepisy antymonopolowe.

W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego Komisja Europejska nałożyła w czwartek karę w wysokości 875 mln euro na grupę Volkswagen i BMW. W sprawie chodziło o ograniczenie konkurencji w zakresie oczyszczania emisji w nowych samochodach osobowych z silnikiem Diesla.

Komisja Europejska ustaliła, że niemieckie koncerny Daimler, BMW i Volkswagen (marki Volkswagen, Audi i Porsche) naruszyły unijne przepisy antymonopolowe, działając w zmowie dotyczącej ograniczania emisji tlenków azotu.

 

ZOBACZ: KE rozpoczęła dochodzenie antymonopolowe ws. działań Facebooka

 

Komisja nałożyła grzywny o łącznej wysokości ponad 875 mln euro na Volkswagena i BMW.

 

Daimler uniknął kary finansowej, ponieważ ujawnił Komisji istnienie kartelu. Wszystkie strony potwierdziły swój udział w zmowie i zgodziły się na ugodowe rozstrzygniecie sprawy.

"Nie tolerujemy zmowy firm"

- Pięciu producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche posiadało technologię, pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. (Celowo) unikali jednak konkurowania w sferze pełnego wykorzystania potencjału tej technologii. (...). Dzisiejsza decyzja KE dotyczy zatem sytuacji, w której legalna współpraca technologiczna była prowadzona w niewłaściwy sposób - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

 

- Nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniem samochodów są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. A ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się przed podjęciem kroków przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi - dodała Vestager.

rsr/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie