Biały Dom: Delta większym zagrożeniem dla młodych niż inne mutacje koronawirusa

Świat
Biały Dom: Delta większym zagrożeniem dla młodych niż inne mutacje koronawirusa
Pixabay/12019

Koordynator zespołu ds. COVID-19 w Białym Domu, Jeff Zients, ostrzegł w czwartek, że wariant Delta koronawirusa stanowi większe zagrożenie dla młodych ludzi niż inne odmiany SARS-CoV-2. Dodał, że dane wskazują na wzrost liczby zakażeń, głównie wśród młodych i niezaszczepionych osób.

Eksperci z prezydenckiego zespołu poinformowali podczas konferencji prasowej, że w ciągu ostatniego tygodnia średnia liczba nowych przypadków wzrosła w USA o 11 proc. Co więcej, w 24 stanach liczba przypadków wzrosła powyżej 10 proc.

 

Szef Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) Rochelle Walensky podkreśliła, że ok. 93 proc. przypadków COVID-19 zostało odnotowanych w hrabstwach o wskaźniku zaszczepienia poniżej 40 proc. Zients dodał, że niemal wszystkie zgony - ponad 99,5 proc. - i przypadki hospitalizacji wystąpiły wśród osób niezaszczepionych.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia Singapuru: szczepionki mRNA chronią przed zakażeniem wariantem Delta w 69 proc.

 

W czwartek analiza Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie wskazała na pięć obszarów o niskiej liczbie zaszczepionych mieszkańców, które w największym stopniu są narażone na nowe fale zakażeń. Wszystkie znajdują się w stanach Południa, m.in. w Georgii, Alabamie, Luizjanie, Arkansas i Teksasie.

"To doprowadzi do niepotrzebnych cierpień"

- Niskie wskaźniki zaszczepienia w tych hrabstwach, połączone z wysokimi liczbami nowych przypadków i luźnymi obostrzeniami, które nie chronią osób niezaszczepionych, z pewnością doprowadzą do dalszych niepotrzebnych cierpień - powiedziała Walensky.

 

We wtorek prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że władze federalne wyślą zespoły ekspertów, razem z potrzebnym sprzętem, tam gdzie będą pojawiać się ogniska zakażeń.

 

ZOBACZ: Izrael. Wariant delta a skuteczność szczepionki Pfizera

 

Jak zaznaczył Zients, szczególnie martwią niskie statystyki szczepień wśród młodszych osób, które często uważają, że nie są podatne na koronawirusa. Stwierdził, że jest to poczucie błędne, wskazując na badania sugerujące, że szerzący się wariant Delta częściej niż inne odmiany wywołuje ciężkie objawy. Jak dodał, dotarcie do tej grupy jest obecnie priorytetem administracji.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie