Wimbledon. Hubert Hurkacz w półfinale

PAP/EPA/NEIL HALL

Hubert Hurkacz pokonał Szwajcara Rogera Federera, jednego z najbardziej utytułowanych tenisistów świata, w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego Wimbledonu. Polak zwyciężył w trzech setach - 6:3, 7:6 (7-4), 6:0. Mecz trwał godzinę i 49 minut. Hurkacz jest drugim Polakiem, który zagra w półfinale turnieju. Przed nim taki sukces osiągnął Jerzy Janowicz.

Federer w tegorocznym Wimbledonie stracił jak na razie trzy sety w czterech spotkaniach.

Dwa z nich w pierwszym meczu, kiedy to remisował 2:2 z Adrianem Mannarino. Przed decydującym starciem Francuz skreczował, dzięki czemu Federer awansował do kolejnej rundy. W 1/8 finału pokonał bez straty seta Lorenzo Sonego z Włoch.

Włoch Matteo Berrettini będzie rywalem Huberta Hurkacza w półfinale. Rozstawiony z "siódemką" tenisista awans do "czwórki" zawdzięcza pokonaniu Kanadyjczyka Feliksa Augera-Aliassime (16.) 6:3, 5:7, 7:5, 6:3.

Berrettini został tym samym drugim w historii Włochem w półfinale londyńskiej imprezy. Wcześniej udało się to tylko Nicoli Pietrangelemu w 1960 roku.

Rywal był już w półfinale

25-letni zawodnik, którego trenerem jest zięć Zbigniewa Bońka Vincenzo Santopadre, do tego etapu w Wielkim Szlemie dotarł po raz drugi. Zadebiutował w "czwórce" dwa lata temu w US Open. W Wimbledonie po raz trzeci znalazł się w głównej drabince - w 2018 roku odpadł w drugiej rundzie, a w kolejnym sezonie zatrzymał się na 1/8 finału.

W dorobku gracz z Rzymu ma pięć wygranych imprez ATP, z czego dwa takie sukcesy odniósł w tym sezonie. Przed Wimbledonem wygrał imprezę na kortach trawiastych londyńskiego Queen's Clubu.